Сторінка методиста

«Бібліотека - центр інформаційної підтримки освітнього процесу та самоосвіти населення».
06 березня центральною бібліотекою КЗ «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради» організовано онлайн семінар для бібліотечних працівників Татарбунарської і Лиманської територіальних громад «Бібліотека - центр інформаційної підтримки освітнього процесу та самоосвіти населення».
На семінарі розглядались питання конкурсної діяльності бібліотек, що заплановані на І-е півріччя 2024 року. Завідувачка міської бібліотеки для дітей Фадіна Л.Б. акцентувала увагу на дитячому блоці роботи, адже найактивнішою часткою серед користувачів залишаються діти.
Провідний методист центральної бібліотеки Мукієнко О. В. зосередилася на питанні підвищення кваліфікації бібліотекарів за допомогою онлайн платформ таких як Є-мова, ОсвітаДія та Прометеус, на яких можна отримати сертифікати про підвищення знань з різних направлень: українська мова, іноземні мови, комп’ютерна грамотність, медіаграмотність та інші. Також звернула увагу на покращення рекламно - іміджевої діяльності бібліотек громади, адже кожна бібліотека наразі намагається висвітлювати свою роботу через соціальні мережі.
Директор комунального закладу Стоянова Т. І. довела до відома про останні новини в бібліотечній справі та нагадала про відзначення 210-ти річчя від дня народження Шевченка Т. Г. та участі в Національному тижні читання, який проводитиметься з 16 до 24 березня. Наостанок відбувся обмін інформацією «питання – відповідь» між бібліотечними працівниками.

«Тенденції 2024 року. Публічні бібліотеки: ефективність та напрямки діяльності»
Робота в бібліотеках Татарбунарської громади кипить незважаючи ні на що, адже бібліотека протягом останніх двох років стала не просто місцем, куди приходять мешканці та гості нашого міста задля цікавої книги, а й територією саморозвитку, навчання, роботи та дозвілля. Більше того центральна бібліотека є Пунктом незламності і в «темні» часи стала місцем, до працівників якого можна звернутись за допомогою.
Тож цього року ми продовжуємо нашу роботу і запросили на перший цьогорічний навчальний семінар «Тенденції 2024 року. Публічні бібліотеки: ефективність та напрямки діяльності» бібліотекарів Татарбунарської міської та Лиманської сільської територіальних громад.
Директор КЗ «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради» Стоянова Т.І. розглянула ряд робочих питань, а також новації в обслуговуванні наших користувачів та зміни в первинній документації бібліотек України.
Консультацію з бібліографічної діяльності бібліотек, а саме «Бібліографічні довідки, їхні типи та значення» надала провідний методист Мукієнко О.В. Були внесені зміни в «Щоденники роботи» та проведено роз’яснення щодо них. Також цього року ввелись нові форми соціокультурних заходів та формат їх проведення, відповідно відбулися і зміни в їх фіксації в документах.
Провідний бібліотекар відділу комплектування і обробки літератури Ющенко В.І. проконсультувала бібліотекарів з питань списання літератури згідно Рекомендацій Міністерства культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України. Розповіла вона і про основні помилки минулорічного списання літератури, наголосила на необхідності оновлення і зберігання фондів бібліотек громади.
А на завершення працівники бібліотек КЗ «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради» отримали інформацію щодо конкурсної й проєктної діяльності в 2024 році.

2023
«Висновки 2023 року. Планування та методичні поради на 2024 рік»
6 грудня в медіа-залі центральної бібліотеки КЗ «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради» для бібліотекарів Татарбунарської та Лиманської громад проведено останній в поточному році семінар-практикум «Висновки 2023 року.
Планування та методичні поради на 2024 рік». Відкрила семінар директорка комунального закладу Стоянова Тетяна Іванівна, яка наголосила на тому, що сьогоднішні реалії ставлять перед бібліотечними працівниками нові вимоги, враховуючи війну росії проти України. Наразі бібліотекар не лише людина, яка піклується про свою бібліотеку, пропонує найкращі книги, але є трохи психологом для своїх користувачів. Адже кожен, хто до нас заходить, не лише розповідає про свої літературні уподобання, а хоче ще й "вилити" свої почуття та наболіле.
Методистка Мукієнко Олена Вікторівна надала ряд консультацій по звітності за 2023 рік, розповіла про нові форми річних звітів згідно Наказу Міністерства культури та інформаційної політики України від 28 листопада 2022 року № 463.
Планування на 2024 рік також має свої нововведення та збільшує навантаження на бібліотекарів. Так, методистка зупинилася на основних напрямках роботи на наступний рік, звернула увагу присутніх на інноваційні форми і методи роботи, нові напрямки та програми, які слід включити до річних планів роботи, наголосила на основних пріоритетах роботи бібліотек з дітьми.

«Фахівці рекомендують»
17 жовтня в рамках щорічного навчання «Бібліотечна лабораторія» в центральній бібліотеці відбувся семінар-тренінг «Фахівці рекомендують». Під час якого були розглянуті нововведення 2023 року в бібліотечній справі.
Найбільш нагальним питанням стали зміни в річних звітах, які вже вводяться цього року. Попрацювали над підвищенням ефективності в рекламно-іміджевій діяльності бібліотек громади.




Практичною частиною роботи було питання «Довідково-бібліографічний апарат бібліотеки. Паспорти до каталогів.»
Також було надано консультацію по технології списання літератури в бібліотеці

«Інноваційна складова популяризації краєзнавчої діяльності бібліотек і основні вимоги до її організації»

2-го травня в Татарбунарській центральній бібліотеці відбувся семінар-тренінг, який складався з декількох частин. Одна із них - «Інноваційна складова популяризації краєзнавчої діяльності бібліотек і основні вимоги до її організації». На сучасному етапі постійно зростає роль краєзнавчої бібліотечної діяльності, що пов’язано з процесами відродження і збереження національних культур, прагненням інтегруватися в світовий культурно-інформаційний простір.
Краєзнавство – це безцінна скарбниця історичного досвіду багатьох поколінь. Воно є своєрідним містком, який поєднує покоління минулі з поколіннями сьогоднішніми і прийдешніми. Тому ця робота посідає одне із важливих місць в діяльності бібліотеки.
Кабінет Міністрів України схвалив Концепцію Державної цільової національно-культурної програми забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на період до 2030 року.

Бібліотекарі Татарбунарської та Лиманської громад також долучилися до цієї програми і почали з себе, пройшовши курс та отримавши сертифікати «Українська за 27 уроків» на навчальній онлайн-платформі Prometheus. Запрошуємо до проходження вказаного курсу й наших користувачів.
Наступна частина семінару включала тренінг з надання першої домедичної допомоги від працівників ДСНС.

Онлайн –зустріч, організована Одеською ОБЮ «Презентуємо сільську бібліотеку»


«Самоосвіта як підвищення компетентностей бібліотекаря».
В Татарбунарській центральній бібліотеці 5-го квітня відбувся тренінг для бібліотечних працівників за темою «Самоосвіта як підвищення компетентностей бібліотекаря».
Під час тренінгу бібліотекарі громади ознайомилися з освітніми онлайн-платформами «Освіта.Дія», «Prometheus» та ін., на яких є безоплатні курси різноманітного спрямування. Про кожну платформу окремо розповіла провідний методист Мукієнко О. В., надаючи рекомендації, які саме навчальні курси необхідно пройти бібліотекарям для підвищення своєї кваліфікації та які можна рекомендувати своїм користувачам.
Під час другої частини тренінгу бібліотекарі переглянули вебінар на тему «Анатомія сучасної презентації». Захід організований благодійним фондом «Жива сучасна бібліотека - БФ Бібліотечна країна» в рамках проєкту #HALLI-Hackaton for Leadership in Local Innovations. Бібліотекарі навчилися створювати презентації за сучасними вимогами та отримали завдання (створити презентацію про бібліотечну роботу і викласти її на бібліотечній фейсбук сторінці).

І наостанок, бібліотекарі отримали консультацію щодо заповнення анкети на конкурс з поповнення книжкових фондів «Книжкові гранти для бібліотек України» від Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів спільно з Благодійним фондом «Бібліотечна країна» за фінансової підтримки письменників і книготворців Helping Ukrainian Books and Booksellers, Канадсько-Української Фундації та Українського національного об’єднання Квебека. Метою цієї ініціативи є забезпечення можливості отримати благодійну допомогу у вигляді книг найактивнішим публічним бібліотекам України.

«Публічні бібліотеки області – точки опори громад: аналітика, дійсність, плани»
20-21 березня фахівці центральної бібліотеки КЗ «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради» долучились до обласного онлайн-семінару «Публічні бібліотеки області – точки опори громад: аналітика, дійсність, плани».
Під час семінару спеціалістами обласних бібліотек було розглянуто ряд питань. Аналіз річних звітів та роботи бібліотек області за 2022 рік. До речі, бібліотеки Татарбунарської громади почули схвальні відгуки про свою роботу з ВПО, волонтерську діяльність, ведення сторінок в соціальних мережах та ін.

Бібліотечними фахівцями надано роз’яснення з питань заповнення нових форм річної звітності та окреслено пріоритетні напрямки роботи бібліотек Одеської області на 2023 рік. Особливу увагу спрямовано на питання національно-патріотичного виховання, краєзнавчу діяльність, літературно-історичні проєкти, популяризацію української мови на базі бібліотек та конкурсну діяльність.
Важливим блоком під час семінару стало питання «Бібліотеки під час війни», де бібліотекарі мали змогу розповісти про свою діяльність в реаліях сьогодення. В контексті цієї теми обговорювалось питання «Відмова від російських книжок: адаптація читачів». Ця проблема стала нагальною для всіх бібліотек України після повномасштабного вторгнення росії в Україну, адже книжковий фонд в більшій свої частині складається з російськомовної літератури.
І останнім, але не менш важливим стало питання «Досвід кращих бібліотечних практик». Бібліотекарі з різних територіальних громад поділились своїм досвідом та інноваційними формами роботи.

"Про затвердження форм звітності про діяльність публічних та спеціальних бібліотек, а також інструкцій щодо їх заповнення"

Незважаючи на війну в Україні відбуваються історичні зміни в усіх сферах життя. Бібліотечна галузь також розвивається та щороку еволюціонує в роботі, формах обслуговування користувачів, соціокультурних заходах та ін.. Початок цього року ознаменувався для всієї бібліотечної сфери неабиякими змінами в звітній документації. За Наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 28.11.2022 № 463 "Про затвердження форм звітності про діяльність публічних та спеціальних бібліотек, а також інструкцій щодо їх заповнення" зареєстрованого Міністерством юстиції 23 січня 2023 року, в бібліотечній сфері пройшло ряд кардинальних змін. З цього приводу в КЗ «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради» відбувся семінар для бібліотекарів Татарбунарської громади.
Під час семінару провідний методист центральної бібліотеки Мукієнко О. В. донесла до бібліотекарів про зміни у веденні документації, які необхідно ввести в роботу починаючи з першого березня. Нові форми щоденників роботи, квартальних звітів були роздруковані та роз’яснені під час консультації щодо їх ведення.
Методичні консультації стосувались також і річних звітів, адже основні форми бібліотечного звітування такі як 6-НК(річна), 6-НК (річна, зведена) та 80-а-рвк (річна) видозмінились до невпізнання. З’явилось багато нових даних та категорій за якими тепер необхідно слідкувати бібліотечним спеціалістам крім тієї роботи, яку вони виконують. Ускладнює процес те, що зміни треба вводити не з початку року, а вже після основної перереєстрації користувачів, їхнього відвідування та з урахуванням нинішніх потреб.
Директор КЗ «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради» Стоянова Т. І. звернула увагу на фінансову форму звітування, яка теж дещо видозмінилась та доповнилась. Не оминули увагою і конкурси всеукраїнського масштабу та від обласних бібліотек, які проводяться цього року. Бібліотекарі задавали питання та під час семінару вносили корективи до своєї первинної документації.

Сподіваємось, що зрушення, які відбуваються в бібліотечній сфері мають покращити не лише форми звітів бібліотек України, а й поліпшити книжкові фонди та матеріально-технічний стан.

«Тенденції 2023 року. Публічні бібліотеки: ефективність та напрямки діяльності»
01 лютого 2023 року на базі Центральної бібліотеки міста Татарбунари відбувся семінар «Тенденції 2023 року. Публічні бібліотеки: ефективність та напрямки діяльності» для бібліотечних працівників центральних бібліотек системи та сільських публічних бібліотек Татарбунарської та Лиманської ТГ.

Під час семінару підіймалися ряд питань: щоденники роботи бібліотеки та основні помилки при їх заповненні; підвищення рівня медіаграмотності бібліотекарів та жителів громади за допомогою безкоштовних онлайн-курсів, які можна пройти в бібліотеках громади; конкурсна та проектна діяльність бібліотек протягом року; освітлення роботи бібліотек в соціальних мережах та участь в створенні інтерактивної бази даних «Бібліотеки Одещини в соціальних мережах»; науково-дослідна робота, що включає в себе 9 всеукраїнських та обласних досліджень різного формату.
Одним з важливих питань було обговорення «Програми розвитку та функціонування української мови як державної у всіх сферах суспільного життя Одеської області на 2023-2025 роки», бібліотекарі отримали методичні рекомендації щодо її реалізації. На кінець семінару бібліотекарі мали змогу задати ряд робочих питань та отримати консультації від спеціалістів Центральної бібліотеки.

2022
«Бібліотечна статистика: ведення обліку в публічних бібліотеках»

Сьогодні, 16 вересня відбувся семінар-практикум «Бібліотечна статистика: ведення обліку в публічних бібліотеках» для бібліотечних працівників Татарбунарської громади.
Семінар відкрила директорка КЗ «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради» Стоянова Т. І., яка детально зупинилася на питанні про вилучення літератури з фондів згідно Рекомендацій Міністерства культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України, до розробки яких долучилися фахівці НБУ імені Ярослава Мудрого та провідні бібліотеки України.



Провідний методист центральної бібліотеки Мукієнко О. В. провела практикум з бібліотекарями щодо правильного ведення форм первинної облікової документації при обслуговуванні користувачів бібліотеки. Мова йшла і про основну термінологію бібліотечної статистики, і про нові поняття обліку користувачів під час їх обслуговування. Наостанок, відбулося бліц-опитування по заповненню річного плану-звіту бібліотек.

«Тенденції 2022 року. Публічні бібліотеки: ефективність та напрямки діяльності».
Центральна бібліотека КЗ «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради» як методичний, координаційно-консультативний та інформаційний центр з питань бібліотечного обслуговування дитячого і дорослого населення Татарбунарської територіальної громади провела 01 лютого перший семінар цього року на тему «Тенденції 2022 року. Публічні бібліотеки: ефективність та напрямки діяльності».
На семінар були запрошені директор Стоянова Т. І., завідувачки філій та провідні спеціалісти закладу.
Відкрила захід директор КЗ «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради» Стоянова Т. І., яка наголосила, що завдання бібліотек – це створення майданчику для спілкування жителів громади, надання інформаційних послуг, проведення цікавих заходів, зустрічей, презентацій книг тощо.
Провідний методист Мукієнко О. В. проаналізувала діяльність бібліотек за минулий рік, разом обговорили досягнення і недоліки в роботі бібліотек та визначили шляхи їх вирішення. Потім методист окреслила основні напрямки діяльності на прийдешній 2022 рік. У своєму виступі звернула увагу бібліотечних працівників на пріоритетні напрямки роботи, згідно «Координаційного плану» від ООУНБ ім. М. Грушевського, за рекомендаціями якої бібліотечні заклади нашої територіальної громади працюють щороку. Акцентувала увагу на необхідності участі в обласних конкурсах і проектах та введення їх у поточні плани роботи.

До семінару долучилася завідувачка міської бібліотеки для дітей Фадіна Л. Б., яка намітила основні напрямки діяльності з дитячою аудиторією та поділилася досвідом і здобутками міської бібліотеки для дітей.
Під час семінару було наголошено про необхідність застосування, як традиційних, так і нових креативних форм бібліотечної роботи з читачами, основою яких повинна залишатись книга.
Після семінару у форматі «запитання – відповідь» відбулися індивідуальні консультації з проблемних питань в планах на 2022 рік деяких філій, надані інструкції по веденню щоденника роботи бібліотеки та ін.

2021
ВГО Українська бібліотечна асоціація в листопаді оголосила Акцію «Активні ‒ Цифрові» в соцмережі Фейсбук присвячену Місяцю цифрової грамотності.
Татарбунарська центральна бібліотека також прийняла участь в цій акції. Протягом місяця пройшли навчання на он-лайн платформі Дія.Цифрова освіта всі бібліотечні працівники та отримали сертифікати за пройдені курси.

Бібліотекарі навчилися користуватися он-лайн банкінгом, зрозуміли як розрізняти правдиву інформацію від фейкової, отримали основи знань з медіаграмотності, пройшли базові курси з ведення сторінок у таких соцмережах як TikTok, Instagram та Facebook, знають як через смартфон знайти свій сертифікат про вакцинацію, дізналися багато цікавого про Штучний інтелект та вже точно знають, які персональні дані можна розголошувати, а які ні.
Тож ми готові ділитися знаннями з іншими і запрошуємо всіх наших користувачів долучитися до навчання на платформі Дія.Цифрова освіта від Міністерства цифрової трансформації, яка, до речі, є безкоштовною.

«Підсумки 2021 року. Планування та методичні поради на 2022 рік».
25 листопада 2021 року для бібліотечних працівників КЗ «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради» пройшов останній семінар цього року на тему «Підсумки 2021 року. Планування та методичні поради на 2022 рік».
Директор бібліотеки Стоянова Т. І. у вступному слові зробила акцент на основних напрямках роботи бібліотек у складних умовах сьогодення. Адже зараз, як ніколи, бібліотека повинна стати життєво необхідною для жителів громади, кожного дня підтверджуючи свою значимість, повинна стати третім місцем для своїх читачів, щоб їм хотілося повертатись сюди знов і знов.
В рамках семінару провідний методист Мукієнко О. В. провела консультацію «Квартальні та річні звіти», під час якої зупинилася на основних нюансах в заповнені звітної документації. Також методист звернула увагу на типові помилки при введенні даних у систему електронної звітності ЕСМАР.
Мукієнко О. В. надала методичні пропозиції, практичні поради фахівцям і нотатки до складання річного плану, звернула особливу увагу на особливості планування роботи з читачами - дітьми.

Також із настановами щодо заповнення додатків плану, які безпосередньо стосуються поповнення та списання книжкового фонду ; ведення каталогів та картотек виступила провідний бібліотекар Ющенко В.І.
Наприкінці семінару бібліотекарі отримали методичні матеріали «Рекомендації до планування на 2022 рік» для бібліотек КЗ «Публічна бібліотека Татарбунарської ради».

Бібліотека, роки, люди, долі
30 вересня працівники бібліотек комунального закладу «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради» зібрались усім дружним колективом разом з тими, хто нас учив, а зараз відпочиває для того, щоб відсвяткувати Всеукраїнський день бібліотек! Нас прийшли привітати секретар Татарбунарської міської ради Лєсніченко Олександр Вадимович, начальник відділу культури, сім’ї та молоді Гажийська Світлана Петрівна, наша читачка Павлюк Лариса Миколаївна, колеги з міського будинку культури, історико – краєзнавчого музею, музичної школи, редактор газети «Татарбунарський вісник» Ульянкіна Марина Павлівна. Отримали багато подарунків, найкращі привітання, вірші, музичні номери. Дякуємо за Вашу увагу до бібліотек та бібліотекарів, за подарунки, теплі привітання та побажання!!! А як саме це проходило – дивіться, будь ласка, на фото!










Відкриття бібліотеки в селі Білолісся
28 вересня, напередодні Всеукраїнського дня бібліотек відбулося відкриття Білоліської бібліотеки-філії, яка входить до складу комунального закладу «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради». Захід «за своєю суттю» вже був чудовим. Не щодня доводиться відкривати бібліотеки, а тут така подія!!! Хочеться висловити подяку голові Татарбунарської міської ради Глущенку Андрію Петровичу, старості села Білолісся Шульзі Юрію Миколайовичу, секретарю Татарбунарської міської ради Лєсніченку Олександру Вадимовичу, всьому депутатському корпусу, які підтримали ініціативу старости і виділили кошти на фінансування бібліотеки (придбано нові стелажі). Завідувачка Білоліської філії Алла Дмитрівна доклала чимало зусиль для створення комфортного середовища своїм читачам і вже, навіть, організувала гурток для дітлахів. Їхні роботи прикрашають бібліотеку. В добру путь Вам! Хай радістю наповнюються серця і здійснюються найзаповітніші мрії.





Фото від @Vladimir Akimov

«Як гартувалася сталь» або «Як кувалися бібліотечні знання»

Йшов п’ятий день навчання «новоспеченої» бібліотекарки села Білолісся.
Це було важко, непередбачувано, іноді не зрозуміло, але наша спільна сила духу та терпіння допомагали долати усі бар’єри. «Каменем спотикання» став щоденник роботи бібліотекаря і не один, а цілих чотири («простий смертний» навіть не здогадується про кількість документації, яку веде здавалося б «звичайний» бібліотекар). Про роботу бібліотекаря можна сказати назвою однієї книги «Як гартувалася сталь»))) (М. Островського)
Сьогодні, нарешті, ми дійшли до питання під грифом «Секретно» – «Як книга потрапляє на полиці бібліотеки?».
Кожного бібліотекаря, який наважився дійти до цього рубежу, чекає відкриття цілої низки таємниць. Тайнопис «Інвентарної книги» та «Актів на нову літературу»; таїнство викладання літератури на бібліотечні стелажі за УДК (Універсальна десяткова класифікація), яку до речі, бібліотекар вчить не за один день і, навіть, не за два. І найважче та найголовніше – психологія спілкування з користувачем, адже кожен, хто заходить до бібліотеки, є індивідуальністю, до кожного потрібно знайти свій підхід та саме ту першу книгу, після якої він буде повертатись до стін бібліотеки знову і знову в пошуках тих вражень, які він отримав від «першої книги».
Звісно, від кількості почутої інформації у нашої нової бібліотекарки, Алли Дмитрівни, голова йде обертом, як після перших лекцій в університеті, та це все заради важливої мети: отримати ґрунтовні знання в бібліотечній справі, стати найкращим бібліотекарем та надійним помічником для своїх користувачів.

"Організація роботи бібліотек та організаційно-регламентуюча документація”
28 травня (2021) в Татарбунарській центральній бібліотеці відбувся семінар-практикум "Організація роботи бібліотек та організаційно-регламентуюча документація” для бібліотечних працівників КЗ “Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради”
Учасників заходу привітала директорка бібліотеки Стоянова Тетяна Іванівна. Вона наголосила, що у наш час точне представлення здобутків установи важливе для коректної оцінки її діяльності, формування стратегії розвитку та нових зв’язків. Також Стоянова Т. І. надала практичні поради щодо ведення організаційно-регламентуючої документації. Учасники семінару ознайомилися з діючою нормативно-правовою базою обліку бібліотечних фондів.
Провідний методист, Мукієнко Олена Вікторівна, розповіла про просування бібліотек у віртуальне середовище через сайт і електронний каталог, блоги, віртуальні сторінки в соціальних мережах, про перспективи розвитку бібліотек в епоху інформаційно-комунікаційних технологій.

А також, на прикладі фейсбук-сторінки центральної бібліотеки, зупинилася на проблемах та результативності такого web-ресурсу. Мукієнко О. В. зауважила, що завдяки активному впровадженню в бібліотечну практику сучасних інформаційних технологій, створенню новітніх ресурсів, урізноманітненню форм роботи і послуг підвищується престиж сучасних бібліотек. Успішними практичними кейсами є промоція книжок та реклама роботи бібліотеки через соціальні мережі. Провідний методист нагадала про тренінги з минулого року, на яких бібліотекарі здобули такі навички як писання анонсів до заходів, реклами бібліотеки та книжок, сторітелінг та інші дієві форми, що мотивують сучасну молодь до читання книжок.


Тетяна Іванівна підвела підсумки та намітила нові перспективи спільної роботи. Методист Мукієнко Олена Вікторівна звернула увагу на актуальність розглянутих питань, висловила побажання щодо подальшої тематики семінарів-тренінгів.

Тенденції 2021-го року.

Публічна бібліотека: ефективність та напрямки діяльності»
З офіційним відкриттям бібліотек в Татарбунарській громаді активізувалась робота і бібліотекарів. Накопичилось дуже багато нагальних справ, які потребують негайного їх вирішення. 27-го квітня відбувся перший семінар бібліотечних працівників комунального закладу «Публічна бібліотека Татарбунарської міської ради».

Відкрила семінар директор бібліотеки Стоянова Тетяна Іванівна, яка ознайомила працівників з основними робочими питаннями, законодавчо-нормативною базою діяльності бібліотек. Акцентувала увагу на краєзнавчій діяльності інформаційних осередків громади, важливості розвитку цього напрямку роботи бібліотекарів. Відповіла на основні болючі питання, що виникли разом із заснуванням нової організації.
Провідний методист Мукієнко Олена Вікторівна надала присутнім консультацію щодо ведення первинної документації. На семінарі також вирішувались питання щодо необхідності впровадження новітніх технологій та реклами діяльності бібліотек в соціальних мережах для того, щоб налагодити комунікаційні зв’язки з потенційними і наявними користувачами.


І, насамкінець, працівники сільських бібліотек-філій познайомились з начальником відділу культури, сім’ї та молоді Татарбунарської міської ради Гажийською Світланою Петрівною та мали змогу задати їй питання щодо подальшого розвитку бібліотечної сфери в нашій громаді.


«Мапа бібліотечного досвіду: цікаві проєкти на замітку»

В сучасному потоці інформації, коли відкриваються можливості для кожної сфери діяльності, бібліотеки теж не залишаються осторонь. Бібліотекарі нашого району повсякчас намагаються долучатися до різноманітних цікавинок в бібліотечному світі і упроваджують їх для своїх користувачів. В цьому їм допомагають провідні спеціалісти з Татарбунарської центральної районної бібліотеки. 8-го вересня в медіазалі Татарбунарської ЦРБ було проведено день професійного спілкування «Мапа бібліотечного досвіду: цікаві проєкти на замітку», до якого долучилися майже всі бібліотечні працівники району.

На початку семінару-практикуму з вступним словом виступила т.в.о. директора Татарбунарської ЦРБ Фадіна Л. Б. та ознайомила учасників заходу з рекомендаціями  від міністерства охорони здоров’я України про те як вберегтися від KOVID19 та в якому режимі повинні працювати бібліотеки. 

Основним питанням зустрічі стало «Мапа бібліотечного досвіду: цікаві проєкти на замітку». Провідний методист Мукієнко О. В. підготувала ряд цікавих ідей для впровадження їх у бібліотеках району з реальним досвідом різноманітних бібліотек України. Бібліотекарі активно долучилися до обговорення кожного з запропонованих проєктів та можливого їх залучення у своїй бібліотеці. Особливо бібліотечних працівників зацікавила «Кімната сімейного читання», яка залучає до бібліотеки різноманітні верстви населення. Це і молоді матусі та татусі, що хочуть дошкільнятам просто почитати цікаві книги, що в майбутньому можуть стати повноцінними користувачами бібліотеки. Це і дідусі з бабусями, для яких іноді навіть можуть книги читати їхні онуки. Цей проєкт залучає й творчу молодь, яка може реалізувати свої різноманітні таланти чи то з оформлення книжкових виставок у бібліотеці, чи театралізувати  улюблену книгу та ін.. Також за допомогою ресурсів бібліотеки є можливість вивчати мови, що неодноразово рекламувала й Татарбунарська ЦРБ. Бібліотеки наразі є й центрами освіти, адже за умови відкриття в бібліотеках вільного доступу до Інтернету у користувачів бібліотеки є можливість навчатися на безлічі безкоштовних навчальних онлайн-платформах. Одна з них «Цифрова освіта» https://osvita.diia.gov.ua/. Українська бібліотечна асоціація з січня 2020 року являється партнером проєкту Міністерства цифрових трансформацій України «Дія. Цифрова освіта», що є складовою національного проєкту «Дія», за яким передбачається створення онлайн-сервісів державних послуг задля побудови «Держави у смартфоні».

Кожна бібліотека може долучатися до національного проєкту «Дія. Цифрова освіта». Користувачі бібліотек з допомогою бібліотекарів зможуть безкоштовно пройти навчання на національній онлайн-платформі з цифрової грамотності.

Можливостей у сучасної бібліотеки дуже багато як для працівників бібліотек так і для її користувачів. І тому наразі є дуже важливим збереження бібліотечної інституції та покращення матеріально-технічного стану бібліотек взагалі. В подальшому місцеві громади за умови розвитку бібліотек зможуть використовувати всі ресурси та можливості бібліотек для розвитку молоді, навчанню нових навичок у старшого покоління, виховуванню у дітей  культури читання, проведенні різноманітних заходів та ін..  


«Тенденції 2020 року. П«Бібліотечно-інформаційні послуги: їх роль у забезпеченні потреб місцевих громад»

3-го березня 2020 року в Татарбунарській районній бібліотеці пройшов не зовсім звичайний семінар. Бібліотечні працівники району, Тузлівської ОТГ та Лиманської ОТГ крім поточних питань, що підготували для них провідні бібліотекарі Татарбунарської ЦРБ, ще й ознайомилися з брифінгом за участю міністра культури, молоді та спорту України В. Бородянського та заступника міністра І. Подоляк «Стратегія розвитку бібліотек і повернення культури читання». Він став центральним питання для обговорення на цій зустрічі. Бібліотекарі уважно його подивились, а потім почалися справжні дебати. Обговорили питання про зміни до законодавчої бази, яка буде надалі врегульовувати роботу бібліотек, про державну програму поповнення фондів, про роботу бібліотек в майбутніх ОТГ та багато інших питань.

Бібліотеки в майбутніми повинні стати не просто книгосховищами, а мультифункціональними осередками культури та освіти для місцевих громад. Їхня діяльність в багато чому не може триматися лише на ентузіазмі бібліотекарів, адже для надання сучасних послуг бібліотека повинна бути гарною, зручною та мати сучасне технічне обладнання. Також місцева влада повинна розуміти, що гарна бібліотека та, в якої нові та затребувані фонди.

Наразі залишається багато відкритих питань. Маємо надію, що протягом цього року врегулюються питання, що були підняті під час брифінгу.ублічні бібліотеки: ефективність та напрямки діяльність»

31-го січня 2020 року в Татарбунарській районній бібліотеці пройшов перший  цьогорічний семінар для бібліотечних працівників на тему «Тенденції 2020 року. Публічні бібліотеки: ефективність та напрямки діяльність». Відкривала семінар т.в.о. директора Татарбунарської ЦБС Фадіна Л. Б., яка представила бібліотечним працівникам нового начальника відділу культури КГ СМС Татарбунарської РДА Богаченко Н. В. Семінар розпочався з приємного: завідуючу Приморської сільської бібліотеки вітали з нагородженням грамотою від Департаменту культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської ОДА за перемогу в обласному огляді-конкурсі «Спільна просвітницька і популяризаторська діяльність бібліотек, клубних закладів і музеїв області, як шлях патріотичного виховання» у номінації «Виховання любові до рідного краю, збереження історичної спадщини».

Потім перейшли до робочих питань, що потребували негайного розгляду.  Провідний методист Мукієнко О. В. надала методичні рекомендації та консультації бібліотечним працівникам району щодо основних тенденцій  в роботі бібліотек. Потім провела презентацію «План роботи бібліотек», де вказала на основні помилки при плануванні та на практиці демонструвала як зводити таблиці Річного плану роботи. До презентації підключилась і провідний бібліотекар ВКіОЛ Ющенко В. І., яка нагадала колегам як працювати з таблицями плану, що стосуються основного скарбу бібліотек – книжкових фондів та фондів періодичних видань.

Також мала свою сторінку в семінарі т.в.о. директора Татарбунарської ЦДБ Стоянова Т. І., опираючись на методичні рекомендації Одеської обласної бібліотеки для дітей ім.. В. Катаєва та Координаційний план 2020 року розповіла про основні  напрямки в діяльності роботі з дітьми.

Маю надію, що отриманні поради сприятимуть покращенню роботи бібліотек району по різним напрямкам діяльності та удосконалять їхні вміння та знання.

Провідний методист Мукієнко О. В.

«Висновки 2019 року.
 Планування та методичні поради на 2020 рік.»



29 листопада 2019 р. на базі Татарбунарської районної бібліотеки відбувся районний семінар бібліотечних працівників на тему: «Висновки 2019 року. Планування та методичні поради на 2020 рік.»
Відкрила семінар т.в.о. директора Татарбунарської ЦБС Фадіна Л. Б., яка ознайомила присутніх з програмою семінару,  з графіком здачі звітів за 2019 рік та планів роботи на 2020 рік.
Далі взяла слово т.в.о. завідуючої по роботі з дітьми Стоянова Т. І., що надала інформацію з планування по роботі з дітьми в бібліотеках району, довела до відома бібліотекарів району основні тенденції та напрямки діяльності на 2020 рік та поділилася враженнями про семінар для директорів в Одеській обласній дитячій бібліотеці ім. В.Катаєва.
Провідний методист Мукієнко О. В. презентувала новий методичний посібник «Сучасні форми роботи в бібліотеках». Також надала консультації з планування на 2020 рік для бібліотек. Більш детально зупинилася на методичних порадах до написання річного плану та особливостях звіту в системі ЕСМаР. В своєму виступі завідуюча методичним відділом центральної районної бібліотеки підкреслила важливість в ряді питань при плануванні та звітності по роботі з юнацтвом в сільських бібліотеках. Звернула увагу на нові пам’ятні дати, що були включенні до планування в поточному році і надала консультації по проведенню масових заходів до Дня Гідності та Свободи та до Дня пам’яті жертв голодоморів та ін. 
У рамках семінару відбулася година взаємних порад. Отримані поради сприятимуть реалізації пріоритетних напрямів розвитку бібліотек на користь громад району.




«Гармонізація традицій та інновацій у функціях бібліотек, технологіях, послугах»
(04.09.2019)
4-го вересня у Татарбунарській районній бібліотеці для бібліотекарів сільських книгозбірень  відбувся День фахівця  «Гармонізація традицій та інновацій у функціях бібліотек, технологіях, послугах». Опираючись на консультації обласних бібліотек, директор  районної бібліотеки  Фадіна Л. Б. звернула увагу  на основні акценти при здачі атестації бібліотечних працівників.
Провідний методист Мукієнко О. В.  озвучила Постанову про затвердження Державних соціальних нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні. Пройшло обговорення даної постанови та зупинилися на ключових питаннях, які необхідно впровадити в роботі бібліотек району.
Завідуюча методико-бібліографічним відділом Мукієнко О. В., зробивши експертно-діагностичний аналіз роботи бібліотек за перше півріччя 2019 року, звернула увагу на основні проблемні питання та проведення масових заходів, на перевантаженість фондів сільських бібліотек зношеною та застарілою літературою. Особливу увагу звернула на перетворення сільських бібліотек із книгосховищ на сучасні інформаційно-культурні центри для місцевої громади.
Завідуюча відділом комплектування та обробки літератури Ющенко В. І. звернула увагу присутніх на нововведення в опрацюванні та звітності по періодичних виданнях, що надходять в бібліотеки. Щодо цього питання між бібліотекарями точилася жвава дискусія. 

І на оптимістичній ноті завершився семінар. Останнім питанням звучало святкування професійного Дня бібліотек, поділилися ідеями та прийняли план проведення заходів на 30-те вересня по бібліотекам ЦБС.

"Районна бібліотека – бібліотекам села"


27 червня на базі Татарбунарської районної бібліотеки відбувся черговий семінар бібліотечних працівників.  До семінару долучилися усі бібліотекарі району, бо тема зустрічі була надважливою для кожного працівника бібліотек: «Районна бібліотека – бібліотекам села».
Питання, що озвучили т.в.о. директора Татарбунарської ЦБС Фадіна Л. Б. та провідний методист Мукієноко О. В. стосувалися плановій атестації бібліотекарів. Кожен спеціаліст району був ознайомлений з наказом про атестацію та положенням про проведення  атестації працівників підприємств, установ, організацій та закладів галузі культури.

Мукієнко О. В.  донесла найважливіші моменти атестації:
Атестацію проходять 1 раз на 5 років.
Принципи атестації: планованість, об’єктивність, науковість, компетентність, коректність.

Основні завдання атестації: оцінка реального стану матеріально-технічної та навчально-методичної бази бібліотеки; виконання нормативних документів, результативності роботи, ефективності її формування, якісного складу та рівня професійної компетентності бібліотекарів організації й підготовки, перепідготовки і підвищення кваліфікації бібліотекарів.
Мета атестації
-         сприяти активізації творчої професійної діяльності;
-         підвищувати рівень кваліфікації;
-         сприяти диференціації оплати праці відповідно до якості та результатів роботи.

Протягом семінару було надано ряд консультацій з різних питань щодо бібліотечної роботи. Також було оголошено десятиденний підготовчий  семінар-тренінг: «Методика, організація та проведення Атестації бібліотечних працівників». В ці дні бібліотекарі районну будуть мати можливості задати питання провідним спеціалістам районної бібліотеки, щодо атестації.




Бібліотечний простір – реальний та віртуальний.


28 травня 2019 року в медіа – центрі Татарбунарської районної бібліотеки для фахівців сільських філій відбувся семінар «Бібліотека, як організатор доступу до сучасного інформаційного простору».  На перший план обговорення робочих питань була винесена  проблема організації бібліотечного простору для читачів у сільських бібліотеках. Тому  що сьогоднішня бібліотека покликана бути багатоликою та різноманітною: з «гучними» і «тихими» зонами, з відкритими просторами і відокремленими місцями для відпочинку. 


Сучасний сільський бібліотекар намагається створити  з кожного куточка приміщення комфортні рекреаційні зони для читачів із зручними для відпочинку і читання меблями: столиками, кріслами, банкетками і диванчиками. Такі зони здатні залучати і естетично виховувати  нові покоління читачів, забезпечивши при цьому максимальний обєм інформації з вільним і рівним доступом до неї.


Сільські бібліотекарі усвідомлюють, що якість обслуговування користувачів бібліотеки в першу чергу залежить від рівня професійної підготовки, тому наші бібліотекарі  Гриценко Світлана, Алєксєєнко Інна, Гетманець Світлана та Левченко Меланія, відвідали курси підвищення кваліфікації Одеського обласного навчально –методичного центру закладів культури та мистецтва в період з 14 по 17 травня 2019 року. Вони з задоволенням поділились отриманою інформацією з колегами присутніми на семінарі. Розповідь була змістовною та цікавою, додатком до бесіди були різноманітні світлини та презентації.


Сьогодні працювати в бібліотеці важче, ніж раніше, але і набагато цікавіше. Своїм творчим та креативним підходом до роботи  ознайомила нас Бедрега Людмила. За допомогою електронної презентації вона розповіла та показала як якісно та креативно можна задовольняти інформаційні запити користувачів у своїй малесенькій бібліотеці, як проводити масові заходи, щоб вони були цікаві користувачам та спонукали їх до розвитку своєї творчої ініціативи.


Протягом семінару виникали питання з якими сільські бібліотечні фахівці стикаються у повсякденній практиці, на що фахівці районних бібліотек надавали практичні консультації та змістовні відповіді .

В наш час все більше зявляється бібліотек , які часто поєднують в собі незвичні форми роботи. Родзинкою сьогоднішнього семінару було відкриття в центральній районній бібліотеці в медіа – залі «Бібліо кав`ярні».  Де бібліотекарі мали змогу не тільки отримати потрібну інформацію, поспілкуватись, а й скуштувати феліжаночку кави або чашечку чаю.

_____________________________

Бібліотека і сучасність: пошук формули успіху



 Сучасна бібліотека – це місце, де книги, як носії інформації, переплітаються з використанням новітніх технологій. Бібліотечні фахівці Татарбунарської ЦБС намагаються зробити свої книгозбірні центром дозвілля, місцем, куди б хотілося приходити знову й знову. Тому сільські бібліотекарі зустрічаються щомісяця в методичному центрі районної бібліотеки для підвищення кваліфікації. Знання, отримані на методичних заходах, сприяють вдосконаленню роботи з користувачами і поліпшенню якості послуг.   

27 лютого в медіа – центрі районної бібліотеки пройшов семінар – практикум для працівників бібліотек Татарбунарської ЦБС. Провідний методист ЦБС Олена Ганська запропонувала присутнім прийняти участь в обласній акції фото-подорожі «Моя мала Батьківщина у світлинах» та всеукраїнському анкетуванні  «Професійні якості бібліотекарів з різним стажем роботи». Провідний бібліотекар відділу комплектування і обробки літератури Валентина Ющенко надала консультацію щодо складання актів на списання літератури й вилучення карток з систематичного та алфавітного каталогів. 

Провідний бібліотекар відділу використання єдиного фонду Марина Броновщук ознайомила присутніх із графіком переобліку книжкових фондів у сільських філіях. Тимчасово виконуюча обов`язки директора Татарбунарської ЦБС Любов Фадіна оголосила про початок конкурсу «Книгоманія – 2019» серед дітей 7-х класів та ознайомила присутніх з Положенням та вимогами щодо проведення конкурсу. 
Під час семінару підбили підсумки виконаної роботи та надали методичні рекомендації щодо заходів, які планується провести найближчим часом.
    Наприкінці зустрічі до нас завітав колишній начальник відділу культури Михайло Митрофанович Яценко, який привітав усіх присутніх жінок з наступаючим святом - Міжнародним жіночим днем, продекламував вірші Галини Лисої та побажав всього найкращого нашим чарівним колегам.

________________________________________________________________

«Функції та завдання бібліотек на 2019 рік»

                                       25.01

        Перший семінар в поточному році в Татарбунарській ЦБС пройшов  в напрямку планово - звітної діяльності бібліотек системи та Лиманської та Тузлівської ОТГ.
          Бібліотекарі проаналізували тогорічні плани та звіти, обговорили проблемні ситуації в системі електронної звітності «ЕСМаР». Прослухали консультації та рекомендації фахівців районної бібліотеки щодо ювілейних  подій і дат на 2019 року.
          
Звернули увагу на використання сучасних форм обслуговування користувачів, збереження, використання та списання бібліотечного фонду.
          Підсумовуючи роботу семінару, хочеться зазначити, що  колектив бібліотечних фахівців націлений на невтому і творчу працю, активну участь у житті своїх громад.


__________________________________________________________________________________________
Планування на 2019 рік: пошук ідей та нових форм роботи
28 листопада 2018 рік
       Останній квартал року традиційно несе найбільші навантаження на бібліотечних фахівців. Треба підтягнути заплановане до виконання у поточному році і зважено підійти до планування роботи на наступний рік. 
Тож на черговому семінарі бібліотекарів методист ЦБС Ганська Олена надала консультацію щодо пріоритетів планування роботи на 2019 рік, звернула увагу на удосконалення вже існуючих та запровадження інноваційних послуг в бібліотеках, акцентувавши увагу на співпраці бібліотек з різними  установами  та організаціями.
      
Сільські бібліотеки  району проводять велику роботу з дітьми. Про основні напрямки цієї роботи на 2019 рік  розказала  присутнім  виконуюча  обов’язки директора  ЦБС  Фадіна Любов. 

Під час обговорення  робочих питань бібліотекарі окремо звернули  увагу  на здачу статистичних звітів у письмовій формі та в електронній системі моніторингу базової мережі публічних бібліотек України.
Наостанок  фахівці сільських філій отримали домашнє завдання  по створенню проекту розвитку своєї  бібліотеки.   
       Хочеться зазначити, що плануючи свою діяльність на рік, кожна бібліотека повинна чітко відчувати та реагувати  на нові потреби суспільства, позиціонувати себе, як громадський центр, формувати образ відкритого закладу культури, що надає не лише інформаційні послуги, але й сприяє інтелектуальному, творчому розвитку користувача, організації змістовного дозвілля.
_________________________________________________________________________

Особливості систематизації бібліотечних документів за УДК
24 жовтня 2018рік

Семінар-практикум з питань Універсальної десяткової класифікації у межах заходів з підвищення кваліфікації працівників Татарбунарської ЦБС  відбувся 24 жовтня в центральній районній бібліотеці.
    

Провідні спеціалісти районної бібліотеки надали бібліотечним працівникам сільських філій  змістовну первинну інформацію про УДК, низку необхідних посилань, а також запропонували покроковий план дій щодо впровадження нової класифікації  як у процесах опрацювання бібліотечних фондів, так і у розстановці фонду та в облікових процесах і відповідній документації. 

Розповіли про термінологію УДК, акцентували увагу на видання УДК українською мовою, методику складання індексів, посилання на скорочені таблиці УДК і багато іншого.
  
Присутнім було презентовано «Таблиці зіставлення індексів ББК і УДК». Відбулося жваве обговорення питань застосування УДК для систематизації документів та організації фондів, методики переведення існуючих фондів з системи ББК на УДК. 

Працівники бібліотек отримали багато корисної інформації для впровадження УДК в роботу своїх книгозбірень.

__________________________________________________

Удосконалюємо свою майстерність

25 квітня
У зоні уваги методичної служби районних бібліотек постійно були , є і будуть питання щодо упровадження в практику роботи бібліотек інноваційних методів і форм роботи, котрі сприяють підвищенню професійного рівня бібліотекарів. Саме з метою підвищення кваліфікації  25 квітня в центральній районній бібліотеці відбувся черговий
семінар, на якому бібліотечні працівники районної бібліотеки для дітей,  Жовтоярської с\ф,  Струмківської с\ф,  Дмитрівської с\ф для дітей та Дмитрівської с\ф  для дорослих презентували свій досвід роботи з користувачами. Професіоналом можна вважати лише того, хто навчається безперервно, ніколи не
зупиняючись у своєму розвитку. Виступи бібліотечних фахівців показали їхню  любов до обраної професії,  їх бажання працювати творчо, інноваційно, креативно.
Ще одним із нагальних питань стало питання документального оформлення списання бібліотечних фондів.  Провідний  бібліотекар  відділу
комплектування  Ющенко Валентина Іванівна надала детальні пояснення щодо правил його оформлення. Провідний методист ЦБС Ганська Олена Борисівна та заступник директора по роботі з дітьми Фадіна Любов Борисівна ознайомили із програмами регіональних соціологічних  досліджень в 2018 році для дітей та дорослих.
«Любов до книги народжується в кожної людини змалечку. Маленьке дитя спочатку заворожує вигляд чудових яскравих малюнків, потім цікавих пригод казкових персонажів, а згодом і безмежний світ книжкового різноманіття. Любов до читання прививають малечі батьки та школа, а знайти цікавинки у безмежному світі літературних шедеврів допомагає бібліотека. Із
цього яскравого і корисного поєднання народжуються гарні і допитливі читачі, точнісінько такі, які взяли участь у районному конкурсі «Найкращий читач року». Саме такими словами звернулась до присутніх на семінарі колег Любовь Борисівна. Вона подякувала всім бібліотекарям, діти-читачі яких брали участь в конкурсі.

Підсумовуючи роботу семінару, можна зазначити, що для бібліотеки інновації є важливим засобом, інструментом, за допомогою якого забезпечується належний рівень діяльності закладу, що відповідає сучасним викаткам. 

__________________________

Організація роботи бібліотек з фондами 

в умовах децентралізації





18 квітня 2018 рік

18 квітня в Татарбунарській центральній районній бібліотеці відбувся семінар – практикум для бібліотечних фахівців  Тузлівської та Лиманської  ОТГ Татарбунарського району. Формування бібліотечного фонду — це сукупність цілого ряду процесів, спрямованих на створення та розвиток бібліотеки, тому  темою сьогоднішнього  семінару  стала організація роботи бібліотек з фондами в умовах децентралізації. Провідний  бібліотекар  відділу комплектування  Ющенко Валентина Іванівна ознайомила працівників бібліотек ОТГ  з  послідовністю  дій при придбанні та оформленні літератури, замовленні  та оформленні  періодичних та електронних видань, з правилами списання загубленої, зношеної, застарілої літератури.


Також на семінарі обговорювались питання регіонального соціологічного  дослідження  «Презентуємо своє читання, або Що читають бібліотекарі як керівники юнацького читання» та  всеукраїнського соціологічного дослідження «Бібліотека і громада: рух назустріч».
    Як зробити сільські бібліотеки  престижними , щоб вони стали центром культурного життя громади? – це стало одним із ключових завдань ВКіОЛ та методичного відділів центральної  районної бібліотеки.
______________________________________________________
Ідея. Досвід. Практика
                                                    28 березня 2018 рік
До бібліотек щодня приходять різні люди. Це  маленькі діти,  школярі, молодь та  люди старшого віку.

Для того, щоб вони не втрачали бажання відвідувати бібліотеки, необхідно знати, що цікавить користувачів сьогодні, а також потрібно вміти передбачати їхні  інформаційні потреби. Саме тому створення позитивного іміджу бібліотеки, формування надійної репутації серед широкої громадськості стає основою сучасного бібліотечного закладу.  Наш користувач  змінюється, йому потрібна різнопланова якісна інформація. 
Тому бібліотекарям необхідно постійно навчатись та удосконалювати  свої комунікативні навички,  пропонувати нові форми інформаційних послуг, не забувати про старі форми роботи, а саме головне підвищувати свою професійну майстерність. Поділитись своїм досвідом та новими креативними ідеями  завідувачі сільських бібліотек – філій  Татарбунарської ЦБС  мали  можливість на черговому  семінарі.
      
Так, Гриценко С.В., завідувачка  Приморської сільської бібліотеки-філії поділилася на семінарі своїм досвідом, презентуючи свято до Дня села «Ти з дитинства наймиліша, моя рідна сторона». В основі сценарію цього заходу вона використала приклад телепрограми «Україна від А до Я». Впродовж п’яти місяців завідувачка провела величезну краєзнавчу пошукову роботу. Адже кожна літера цієї незвичайної абетки була пов’язана з історичними подіями та мешканцями села Приморське. Слова шани звучали найстарішим мешканцям села та ветеранам Другої Світової війни, хлопцям, які захищають незалежність нашої держави у зоні АТО. 

Не залишились осторонь знамениті  земляки, які своїми іменами прославили рідне  село. Були згадки і про першу випускницю школи, і про перший трактор, і про історію побудови  церкви Святого Миколая в селі та багато іншого.
        Новим в роботі сільських бібліотек-філій виявилась спільна діяльність, яка перетворилась в своєрідний марафон проведення спільних заходів в бібліотеках сіл Глибокого, Баштанівки, Нерушаю та Борисівки. 

Із власного досвіду завідувачка Баштанівської сільської бібліотеки-філії Буза О.В. представила краєзнавче свято "Чарівний світ вишиванки. Зустріч з місцевими майстринями", який готувався і проводився разом із завідувачками Нерушайської, Глибоківської та Борисівської сільських філій. 



Олена Вікторівна  ознайомила присутніх  на семінарі колег, як з’явилась ідея проведення заходу, як збирались  матеріали, які вироби місцевих майстринь презентувалися (вишиті рушники, серветки, картини, сорочки, ікони вишиті бісером). Разом чотири бібліотеки провели  цікавий та колоритний  захід. Завідувачка  Глибоківської  сільської  бібліотеки – філії  Реіляну С.В. в свою чергу представила захід, куди завітали справжні любителі чаю та колеги. Тут були  презентовані різноманітні фіто чаї, самовари, варення, все приготоване власне руками самих бібліотекарів. Завідувачка Нерушайської сільської бібліотеки-філії Белінська Т. В. презентувала  спільний  захід  до  Всесвітнього дня поезії.
  

Кожна бібліотека прагне до максимального розкриття змісту своїх ресурсів для користувачів. Дієвим засобом впливу на формування читацької уваги є книжкова виставка. Пошук нових креативних підходів до оформлення бібліотечних виставок  втілює у свою роботу завідувачка Дивізійської сільської бібліотеки – філії Бойко А. І. 


 В кожну виставку бібліотекар вкладає частку душі та серця, тому  вони і привертають  увагу всіх, хто відвідує  бібліотеку. «В оформленні різних виставок, експозицій та стендів, ми намагаємось здивувати своїх читачів не традиційністю, унікальністю. А найкраще - долучити їх самих до процесу оформлення», - так ділилася Алла Іванівна досвідом своєї роботи.
Говорячи про обмін досвідом між сільськими бібліотекарями, хочеться  зауважити, що інформація була  цікавою та пізнавальною, а ще більш цінним було те, що колеги, поділившись власним досвідом та напрацюваннями,  взамін отримали  ще більше ідей для втілення в роботі у своїй бібліотеці. І задача районної бібліотеки, як методичного центру – знайти і допомогти бібліотечним працівникам впроваджувати найефективніші форми роботи для залучення до читання нових користувачів.
____________________________________
Тенденції 2018 року.
Функції та завдання бібліотеки як  інформаційного простору
2 лютого 2018 рік
Сьогодні сільські та міські бібліотеки відіграють велику роль у світогляді суспільства, громади. Залучаючи населення до багатьох своїх заходів і акцій, вони сприяють підвищенню соціальної активності людей, формують у них громадянську свідомість, допомагають створювати особливий  мікроклімат у місті або селі. В невеликих, за чисельністю жителів,  селах, де не залишилося жодних культурних закладів, саме бібліотеки стають центрами суспільного життя, де мешканці не тільки отримують інформацію і проводять своє дозвілля, але й обговорюють нагальні проблеми своєї „малої батьківщини". 
Тому сьогодні перед бібліотекарями поставлені конкретні завдання щодо створення комфортних умов в бібліотеках, де читачі почуватимуться зручно й  невимушено, та впровадження інноваційних форм роботи з користувачами. Важливою умовою діяльності бібліотек є якісне планування, яке базується на реальних ресурсах в рамках можливостей та доцільності поставлених завдань. Відповідно до плану роботи Татарбунарської ЦБС, 2 лютого в читальному залі центральної районної бібліотеки  пройшов семінар для працівників сільських бібліотек - філій. В ході семінару обговорювалися пріоритетні напрямки діяльності бібліотек на 2018 рік, регіональні дослідження поточного року.  В цьому році продовжує тривати  Всеукраїнська акція «Бібліотека українського воїна», планується проведення мережевої фото акції -  інтерактивна карта «Туристичні перлини Одеського краю» та багато інших різнопланових заходів.
Усі прагнуть, щоб заклад, якщо не став би зразком культурного та інформаційного центру села, то хоча б максимально наблизився до цього, став невід’ємною частиною громади, з безкоштовним та вільним доступом до інформації, знань та культурних надбань. У сучасних умовах, враховуючи величезні обсяги інформації, високу вартість книг і періодичних видань, окремо взята бібліотека  не може повноцінно функціонувати як центр інформації, використовуючи тільки власні фонди. Тому на сьогоднішній день хочеться, щоб органи місцевого самоврядування співпрацювали та підтримували бібліотечні заклади.
   
Наші бібліотекарі беруть активну участь у різноманітних конкурсах, проектах та акціях. Так, у рамках обласного конкурсу молодіжної творчості «Наша спадщина", який проводився минулого року, в номінації «Рукотворні скарби», мешканець с. Дмитрівка  Русєв Олександр Васильович,  студент Одеської будівельної академії, отримав 3-тє місце та був нагороджений дипломом і подарунком. 


__________________________________________________

2017

___________________________________________


Планування роботи бібліотек на 2018 рік. Основні напрямки та тенденції

 Професія бібліотекаря вимагає глибокої обізнаності з усіма складовими бібліотечної діяльності, систематичного оновлення знань, постійного ознайомлення з інноваційними формами роботи. Головним завданням центральної районної бібліотеки, як методичного центру книгозбірень району є донесення до колег нової інформації, кращого досвіду, дієвих форм і методів роботи з користувачами.
    
29 листопада в Татарбунарській центральній районній бібліотеці на семінарі бібліотечних працівників Татарбунарського району обговорювали  план роботи бібліотечної системи  на 2018 рік. Річний план роботи – це своєрідна «візитка» бібліотеки, яка відображає її роботу, основні функції та напрямки. Вміло складений річний план роботи – 

запорука  успішної діяльності бібліотеки протягом цілого року.  В ході семінару провідний методист ЦБС Ганська О.Б. разом із завідувачами сільських  філій обговорювали  пріоритетні напрямки діяльності бібліотек на 2018 рік,  акцентували  увагу  на  ювілейних датах письменників, громадських та історичних діячів; 

на ювілейних датах творів, які знають у всьому світі.
        Про особливості планування роботи з дітьми розповіла  заступник директора по роботі з дітьми  Фадіна Л.Б.

        


Бібліотекар має навчатися та бути конкурентоспроможним у своїй справі, розширювати власні знання, шукати рекомендації та інструменти, що вже випробувані на практиці. 



____
_____________________________
31.10 2017 року
"Система довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування користувачів як складова іміджу бібліотеки"


  
       Одним із пріоритетів у методичній роботі є сприяння підвищенню кваліфікації бібліотекарів. Це є необхідністю,  адже нинішньому часу притаманна дуже висока швидкість змін і трансформацій.  Тому знання, отримані бібліотечними працівниками на методичних заходах, сприяють вдосконаленню роботи з користувачами і поліпшенню якості послуг, що надаються, впровадженню сучасних інформаційних технологій у бібліотечні процеси, підвищенню суспільного статусу бібліотек у громаді.
       Один із таких заходів відбувся 31 жовтня 2017 року в Татарбунарській центральній районній бібліотеці для бібліотечних працівників району під назвою "Система довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування користувачів як складова іміджу бібліотеки".

 

     
Відкрила семінар директор Татарбунарської ЦБС Стоянова Т.І.,  яка акцентувала увагу на тому, що одна із найважливіших соціальних функцій бібліотек в наш час полягає у задоволенні інформаційних потреб користувачів, надання оперативного доступу до інформаційних ресурсів, активному впровадженні бібліотечно-інформаційних послуг.
       29 березня 2017 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 року № 177 "Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації".  В зв’язку з цим  виникло безліч питань  стосовно систематизації фондів і каталогів, розміщення фондів у вільному доступі тощо. Провідний бібліотекар відділу комплектування та обробки літератури Ющенко В. надала змістовну первинну інформацію про УДК, низку необхідних посилань, а також запропонувала покроковий план дій щодо впровадження нової класифікації як під час  опрацювання бібліотечних фондів, так і у розстановці фонду, в облікових процесах і відповідній документації.

 Провідний бібліотекар  ВВЄФ  Броновщук М. ознайомила присутніх із результатами перевірки книжкових фондів централізованої  бібліотечної системи.  
       На визначних датах наступного року  наголосила провідний методист районної  бібліотеки Ганська О.
       Імідж кожної бібліотеки створюється її кадрами, головними якостями яких повинні бути не тільки професіоналізм та інтелект, але й креативність, працездатність, винахідливість, невпинний пошук нових ідей. Від їх життєвої та професійної позиції  залежить успіх та престиж бібліотеки.
      

_______________________________________________
«Аспекти та напрямки діяльності бібліотек в умовах децентралізації»


27 квітня 2017 року відбувся семінар-практикум бібліотекарів Татарбунарської ЦБС «Аспекти та напрямки діяльності бібліотек в умовах децентралізації», адже сьогодні в нашій країні проводиться реформа децентралізації – одна з найскладніших реформ за останні роки, яка вплине на діяльність і закладів культури.

Директор Татарбунарської ЦБС Стоянова Тетяна Іванівна виступила з питанням «Організація діяльності бібліотек в умовах ОТГ».

Впровадження адміністративної реформи наділяє територіальні громади більшими можливостями і правами, більшими ресурсами, дає змогу переходити на прямі відносини з державою у фінансових питаннях, самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення. Забезпечення належного рівня надання послуг у сфері культури - один з важливих критеріїв спроможної територіальної громади. Мережа бібліотек в населених пунктах спроможної громади буде розвиватиметься так, як вирішить сама громада. Такі заклади фінансуватимуться з місцевого бюджету, тому і рішення щодо їхнього розвитку прийматиметься на рівні громади. Місцева громада буде нести відповідальність за їх розвиток і організацію роботи.

Для належної організації функціонування бібліотек, розміщених на території новоутворених об’єднаних територіальних громад, необхідно, у межах діючого законодавства, здійснити заходи щодо передачі бібліотек з комунальної власності районних рад до власності ОТГ.
Розробити та забезпечити організацію внутрішніх технологічних процесів бібліотечної діяльності у бібліотеках ОТГ.

На сьогодні зроблено лише перші кроки в організації бібліотек ОТГ, є багато питань. Тому необхідно звертати увагу на ті аспекти роботи, що сприятимуть якісним змінам у бібліотеках, з метою забезпечення права усіх громадян на вільний доступ до інформації.
Наприкінці семінару бібліотекарі Татарбунарського району отримали консультації провідних фахівців центральної районної бібліотеки.







29.03.2017
«Бібліотека - центр інформаційної підтримки освітнього процесу та змістовного дозвілля» 
Саме така тема розглядалася на семінарі-тренінгу для бібліотечних працівників, який відбувся 29 березня в Татарбунарській центральній районній бібліотеці з метою формування у користувачів позитивного іміджу бібліотеки. 
Відкрила семінар директор Татарбунарської центральної районної бібліотеки Стоянова Т. І. Вона наголосила, що важливим напрямком роботи бібліотек є популяризація та формування позитивного іміджу бібліотек, розширення уявлень користувачів про можливості та роль бібліотеки у суспільстві. Тому так важлива участь бібліотек нашого району у Всеукраїнській акції «Бібліотека українського воїна», в якій Татарбунарська ЦБС приймає участь вже третій рік поспіль.
 

Нещодавно голова профспілкової організації працівників культури Ганська О. Б. побувала на І\/ Пленумі Одеського обкому профспілки працівників культури України, де культпрацівники зі всієї області ділилися досвідом роботи в новостворених ОТГ. Олена Борисівна дізналася про аспекти та напрямки діяльності бібліотек в умовах децентралізації і поділилася своїми знаннями із завідувачками сільських філій. 

Провідний методист, Мукієнко О. В., підготувала і провела тренінг «Рекламно-іміджева робота бібліотеки, як один з інформаційних ресурсів». 
Надалі сільські бібліотекарі ділилися досвідом використання інформаційних ресурсів в своїй бібліотеці. Також відбулася «палітра» бібліотечного досвіду, під час якої завідувачі сільських бібліотек мали змогу самостійно підготувати протягом 20-ти хвилин прес-реліз, оголошення та запрошення на захід по заздалегідь запропонованим темам, а згодом їх презентувати. 

Останньою зупинкою став перегляд відео презентацій, підготовлених колегами центральної районної бібліотеки про нові надходження до книгозбірень району за Державною програмою «Українська книга». 
Провідний методист Татарбунарської ЦБС
Мукієнко О. В.


28.02.2017
«Сучасні  вимоги  в  роботі  бібліотечних  працівників»
28  лютого  2017  року  в  Татарбунарській  ЦРБ  відбувся  черговий  семінар  бібліотечних  працівників,  що  орієнтувався  в  своїй  основі  на  запити  бібліотечних  працівників  району.
Зі  вступним  словом  та  поточними  питаннями  виступила  директор  Татарбунарської  ЦБС  Стоянова  Тетяна  Іванівна.
Провідний  бібліотекар  відділу  комплектування  і  обробки  літератури  Ющенко  Валентина  Іванівна  ознайомила  присутніх  із  сучасними  вимогами  в  роботі  з  бібліотечним  фондом,  обліком  документів,  що  знаходяться  в  бібліотечних  фондах  та  обліковою  документацією  взагалі.
Питання щодо виставкової  діяльності  в  бібліотеках,   нових  форм  та  видів  книжкових  виставок  розкрила провідний  методист  Мукієнко  Олена  Вікторівна. Також  вона  звернула увагу що  2017  рік  багатий  різноманітними  конкурсами  для  бібліотечних  працівників  та  користувачів  бібліотеки.  Один  з  них під назвою  «Наша  спадщина», розрахований  на  молодь  віком  від  14  до  30  років.  Задача  бібліотекарів  зацікавити  творчу  молодь  району  прийняти  участь  у  Всеукраїнському  конкурсі.
Фадіна Любов  Борисівна, заступник директора ЦБС по роботі з дітьми,  ознайомила з Положенням про  Всеукраїнський конкурс  дитячого читання «Книгоманія - 2017»  для  учнів 6 – 7  класів.  Діти  нашого  району  кожного  року  приймають  в  ньому  участь і це  дає  свої  результати. Вже тричі переможці обласного конкурсу  їздили   до  Львова  на  Фестиваль  дитячого  читання  «Книгоманія».
На  завершення  завідуючі  сільських  бібліотек - філій  району   розглянули  питання з провідними  спеціалістами  районних  бібліотек  щодо основної  діяльності  в  бібліотеках - філіях. 
Провідний  методист  Мукієнко О. В.


26.01.2017

«Підсумки здачі річних звітів. Тенденції 2017 року» 


«Підсумки здачі річних звітів. Тенденції 2017 року», під такою назвою в Татарбунарській районній бібліотеці відбувся семінар бібліотечних працівників району. 


Відкриваючи семінар, директор ЦБС Стоянова Т. І. наголосила на основних напрямках планування і прогнозування бібліотечної діяльності бібліотек Татарбунарського району в 2017 році, ознайомила бібліотечних працівників з Указом Президента України П.О.Порошенка від 22.01.2016 № 17 «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років ”. 



Продовжила роботу семінару провідний методист ЦБС Мукієнко О.В., яка зробила порівняльний аналіз основних показників роботи бібліотек централізованої системи з плановими; здійснила детальний аналіз планів – звітів кожної філії та вказала на основні недоліки в складанні звітності ознайомила з підсумками роботи бібліотек системи. 



Професія бібліотекаря вимагає глибокої обізнаності з усіма складовими бібліотечної діяльності. Головним завданням районної бібліотеки як методичного центру книгозбірень району є донесення до колег нової інформації, кращого досвіду роботи з користувачами. Бібліотечні фахівці в своїх планах роботи мають запланувати та виконати ряд заходів кожного року, при цьому не забувати про інші аспекти своєї діяльності. 

Це – обслуговування користувачів в традиційний спосіб, реклама книг, надання бібліотечно-бібліографічної допомоги по запитам користувачів бібліотеки, обробка нової літератури та ін. Кожний з цих аспектів висвітлений в планах роботи бібліотек району. Плани бібліотек-філій проаналізовані спеціалістами районної бібліотеки, відповідно на кожному документі вказано на недоліки, які потребують доопрацювання. 



В зв’язку із введенням електронної системи моніторингу публічних бібліотек України, в звітності відбулися певні зміни. Ці зміни віддзеркалились і в первинних документах ведення статистичної звітності роботи бібліотек. Тому наступною частиною семінару стала практична робота з новою формою щоденників роботи бібліотек. 

Підведення підсумків, домашнє завдання стали заключною частиною семінару. 

провідний методист ЦБС Мукієнко О.В.
25-28.10.2016
«Використання інформаційних технологій та Інтернету у бібліотеці» 
Професія бібліотекаря вимагає глибокої обізнаності з усіма складовими бібліотечної діяльності, систематичного оновлення знань, постійного ознайомлення з новинками фахової літератури та періодичних видань. Головним завданням районної бібліотеки як методичного центру книгозбірень району є донесення до колег нової інформації, кращого досвіду, дієвих форм і методів роботи з користувачами.
Основна суть методичної роботи сьогодні полягає в управлінні змінами. Динамічні перетворення в усіх сферах життя змінюють суспільну роль бібліотек. Сьогодення  вимагає від бібліотекарів високого професіоналізму, компетентності, оволодіння та готовності до оновлення не лише  професійних знань, а й знань в галузі інформаційних технологій.
Привабливою формою підвищення кваліфікації бібліотекарів є семінари-тренінги. Працівники методичних служб використовують дану форму навчання, тому що вона являється своєрідним інструментом апробації нових ідей, інновацій, поглядів, поєднує процес засвоєння нових теоретичних знань з активною соціально-психологічною взаємодією членів невеликих груп, що базується на формуванні конкретних умінь і навичок.
Саме з цією метою провідним методистом Татарбунарської районної централізованої бібліотечної системи було розроблено та проведено тренінги за темою: «Використання інформаційних технологій та Інтернету у бібліотеці» для бібліотечних працівників сільських бібліотек-філій.
При проведені тренінгів, що пройшли, особлива увага приділялася проблемам освоєння комп’ютерної грамотності, правилам використання Інтернет-простору та його можливостей для ефективності бібліотечної діяльності та якісного задоволення інформаційних потреб сучасного користувача. Методист Татарбунарської ЦБС Мукієнко О. В.  показала  теоретично  та  практично теми,  що  найбільш  цікавлять  бібліотекарів  району:
 «Навігація в Інтернет і шляхи професійного вдосконалення»;
 «Інформаційні ресурси: від накопичення до ефективного використання»;
«Робота з ОС Windows та  текстовим  редактором Word»;
«Передача  інформації  за  допомогою  електронної  скриньки»

Знання, отримані бібліотечними працівниками на тренінгах  та  семінарах, сприяють вдосконаленню роботи з користувачами і поліпшенню якості послуг, що надаються, впровадженню сучасних інформаційних технологій у бібліотечні процеси, підвищенню суспільного статусу бібліотек у громаді.

14.09.2016 року
«Сучасні  вимоги  в  роботі  з  бібліотечним  фондом»

Саме  за  такою  темою  в  Татарбунарській  районній бібліотеці  відбулося  проблемно-цільове  навчання  бібліотечних  працівників  району  з  метою покращення  роботи  бібліотекарів  з  книжковими  фондами. Також  були  надані  методичні  рекомендації  з  проведення  Всеукраїнського  дня  бібліотек.
Відкрила семінар директор Татарбунарської районної бібліотеки Стоянова Т. І. з питаннями реалізації Всеукраїнської акції «Бібліотека українського воїна»  та  ознайомила присутніх з нагальними  питанням  щодо  роботи  бібліотек  району.
Провідний  методист  Татарбунарської  ЦБС  Мукієнко О. В.  ознайомила з підсумками  моніторингу  щодо ведення документації в сільських бібліотеках - філіях району та наголосила на основних  проблемних  моментах в оформленні щоквартальної звітної документації. Звернула увагу на методичні  рекомендації  щодо  проведення  Всеукраїнського  дня  бібліотек - «Стоп-кадр».
Основними  ж  питаннями  на  семінарі  були  аналіз  перевірки  фондів  в  Трихатській с/ф,  Трапівській  с/ф,  Нерушайській  с/ф,  у  філії  села  Нове,  Райлянській  с/ф,  який  провела  провідний бібліотекар відділу  використання  єдиного  фонду Татарбунарської ЦБС Броновщук  М. І. 
Провідний бібліотекар відділу комплектування та обробки літератури  Ющенко В. І.  провела  навчання  «Нові  тенденції  та  вимоги  в  роботі  з  книжковими  фондами». Під час проведення навчання бібліотечні працівники отримали  корисну  інформацію  та  мали  змогу  задати  питання  провідним  спеціалістам  району.
Провідний  методист  Татарбунарської ЦБС Мукієнко О. В.

Бібліотечні клуби за інтересами

Шановні колеги !

Сьогодні значення бібліотеки як осередку культури, центру спілкування та інформації стає дедалі важливішим. В останні роки багато говорять і пишуть про те, якою має бути сучасна бібліотека. Практика показує, що погляд на бібліотеку тільки як на інформаційний центр вузький і однобокий. Насправді її можливості набагато ширші. Все частіше бібліотеки стають центрами суспільного і культурного життя населення міста, успішно сприяючи популяризації книги та поширенню читання. У зв'язку з цим значно зростає роль дозвіллєвої функції. Творчі аматорські об'єднання читачів: клуби, гуртки, студії - міцно увійшли в практику бібліотечної роботи. Їх популярність і життєздатність визначаються не якоюсь особливою темою або надзавданням, а головним чином атмосферою. Вільне, невимушене спілкування є дуже корисним для людей. Потужним імпульсом для розвитку клубів при бібліотеках стало прийняття ще у липні 1986 року «Положення про аматорські об'єднання, клуби за інтересами».
В цьому документі було визначено основні напрямки змістовної діяльності клубів. На основі цих ознак були виділені:
• об'єднання громадсько-політичної спрямованості (клуби політичної інформації, політклуби, клуби виборців, клуби міжнародників, клуби філософів, ін.);
• об'єднання інтернаціоналістичної, патріотичної та військово-патріотичної спрямованості;
• об'єднання виробничої та науково-технічної спрямованості (клуби ділових зустрічей, клуби економістів, новаторів, раціоналізаторів і винахідників, клуби технічної творчості - радіоаматорів, технічного моделювання, картингу та ін.);
• об'єднання природничо-наукової спрямованості (любителів астрономії, садівників, квітникарів, акваріумістів, собаківників, любителів кішок та ін.);
• об'єднання морально-етичної спрямованості (дискусійні клуби);
• об'єднання естетичної спрямованості (любителів музики, театру, кіно, літератури, пісні, образотворчого мистецтва, танцю, фотомистецтва, декоративно-прикладного мистецтва і т. п.);
• фізкультурно-оздоровчої спрямованості.
  
Організаційна структура клубу за інтересами

Клуб - це добровільне об'єднання людей на основі єдності інтересів до певних проблем: громадських, технічних, літературних, музичних і т.д. Клуб - це місце спілкування, обміну думками, що сприяє вдосконаленню і розвитку різнобічних знань у різних сферах діяльності, становленню особистості. В основі різних клубів лежить певна зацікавленість людей, їх захоплення, покликання, закладений у них творчий потенціал. Особлива роль клубів полягає в організації інтелектуального спілкування, створення атмосфери колективізму, виробленні навичок громадської діяльності, в наданні можливості емоційної, психологічної розрядки. Читачі об’єднуються в клуби за різними інтересами та захопленнями, але інтерес до книги є спільним і важливим для них елементом. Одна з причин успішності та популярності клубу - правильний вибір його тематичної спрямованості. Для цього потрібно спочатку визначитися, для якої категорії читачів ви хочете створити клуб, потім за допомогою спостережень, індивідуальних бесід з'ясувати інтереси цієї групи читачів, і відповідно до виявлених інтересів - визначити профіль клубу. Тільки після цього можна приступити до організаційних заходів.
Організаційна структура клубу за інтересами складається з кількох компонентів: керівник, рада (актив) клубу, члени клубу, об'єкт впливу (учасники клубних заходів).
Керівник - він же організатор, а нерідко й фахівець. Його завдання - не тільки поповнювати власні знання, а й сприяти пізнавальній активності членів клубу.
Рада (актив) - основний орган самоврядування клубу. Він приймає рішення та організовує їх виконання. Кожен член ради веде певну ділянку діяльності клубу, або виконує конкретні завдання з організації та проведення заходів.
Члени клубу - його основне, найбільш активне ядро (15-20 чоловік). Саме вони беруть участь у розробці та здійсненні заходів, встановлюють контакти з різними організаціями.

Етапи створення клубів за інтересами

Перший етап - прийняття рішення про створення клубу. Ініціатива може виходити як від читачів, так і від бібліотекарів. Читацька ініціатива, звичайно, досить позитивна і бажана, однак, як показує практика, найчастіше ініціатором створення клубів за інтересами є працівники бібліотек. При цьому простежується цікаве явище. Бібліотекарі організовують клуб, виходячи зі своїх інтересів. Якщо бібліотекар любить вірші, він створює клуб любителів поезії, якщо захоплюється музикою - клуб шанувальників музики, добра господиня організовує клуб «Господарочка» і т. д. Це одна з позитивних сторін професії бібліотекаря, оскільки крім професійних інтересів на робочому місці можна реалізувати свої захоплення, хобі. Недарма кажуть, що для отримання доброго результату до справи треба докласти душу. У тому, що бібліотекар з душею віддається своїй справі, - важлива запорука успішної роботи. Його небайдужість, особиста зацікавленість, безсумнівно, передадуться читачам, він буде заражати їх своїм ентузіазмом. Творчий бібліотекар зуміє організувати діяльність клубу так, щоб він став цікавим, бажаним місцем проведення вільного часу для читачів.
Другий етап - організація творчих контактів, встановлення зв'язків з установами, що можуть бути корисні в діяльності клубу.
Третій етап - виявлення та залучення читачів до діяльності клубу. Необхідно зібрати якомога більше побажань читачів, вивчити їх інтереси, щоб найбільшою мірою відповідати їх очікуванням.
Четвертий етап - розробка символіки та атрибутики. З сучасних позицій її можна і потрібно розглядати як частину реклами. Можна розробити емблему клубу, його девіз, значок, навіть гімн. Найчастіше тут присутні елементи гумору, при оформленні використовуються знайомі символи. Багато бібліотек оголошують конкурси з призами за найкращий проект. Психологи вважають, що наявність символіки, атрибутики дозволяє відчувати себе членом якоїсь спільноти, сприяє згуртуванню групи.
П’ятий етап - вибір органів самоврядування - голови, членів ради, активу.
Шостий етап - планування роботи клубу. Планування є реалізацією маркетингового підходу, що полягає у просуванні послуг на ринок, тобто до читачів, користувачам. Як відомо, плани бувають довгострокові (річні, перспективні) і оперативні (місячні, квартальні).
Сьомий етап - розробка основних форм засідань клубу. Вся видима частина діяльності клубу - його засідання. Як показала практика, найбільш плідна діяльність тих клубів, засідання яких різноманітні. Вони можуть проходити у формі різних масових заходів, традиційних та інноваційних. Це літературні, літературно-музичні вечори, що в сучасних умовах часто проводяться за зразком салонів, віталень. Дискусія, диспут також можуть зацікавити читачів. Можна організувати вечір запитань і відповідей, конкурси, змагання і т. д. Досить поширеною формою стають зустрічі з цікавими людьми. Запрошені на засідання клубу стають бажаними гостями, що забезпечує плідне спілкування.
Восьмий етап - популяризація літератури, стимулювання читацької та пізнавальної діяльності. Це обов'язкова умова функціонування бібліотечних клубів за інтересами - те, що визначає його специфіку.

Клуб за інтересами повинен мати свою документацію:

- Статут (положення). Основоположний документ клубу. Статут, як правило, починається з епіграфа, що може бути гаслом і девізом. Затверджується керівником організації, установи, на базі яких він створений.
У цьому документі прописані всі основні сторони організації та діяльності клубу: найменування, ким організований, де і для кого; цілі і завдання; права та обов'язки членів; створення клубу і органи самоврядування; структура клубу.
План роботи є важливим документом клубу, де вказуються назва заходів, термін виконання, відповідальні особи.
Паспорт клубу за інтересами є також не менш важливим документом. Він потрібен як і положення чи статут.

Бажаємо Вам успіху у створенні аматорського клубного об'єднання.
 Додатки

  
Паспорт клубу за інтересами ( приблизна схема)


Назва клубу: ______________________________________
Адреса: __________________________________________
Номер телефону базової установи ____________________
На базі , якого установи створений ___________________
Рік створення ____________________________________
Де проводяться засідання ___________________________
Характер об’єднання _______________________________
Цілі об’єднання ___________________________________
Традиції _________________________________________
Регулярність занять, дні зустрічей, (не менше одного разу місяць): 
___________________________________________
Кількість учасників : _______________________________


  Примірне положення про молодіжний клуб "Романтик"

Девіз клубу:
"Завтра знай більше, ніж сьогодні!"

I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.

1.1. Молодіжний клуб "Романтик" створюється в бібліотеці _____________, за участю в його роботі комітету у справах молоді адміністрації.

1.2 Для реалізації своїх цілей клуб вирішує наступні завдання: виражає і захищає інтереси членів клубу; підтримує ініціативи, спрямовані на інтелектуальний, духовний і творчий розвиток членів клубу; залучає в свої ряди нових членів клубу; виховує культуру читання; організовує і проводить молодіжні заходи в бібліотеці; здійснює спільну діяльність з комітетом у справах молоді адміністрації, з школами та іншими учбовими закладами району.

1.3. Долучає до діяльності клубу "Романтик" усіх осіб, зацікавлених в його роботі.

II. ЧЛЕНИ МОЛОДІЖНОГО КЛУБУ "РОМАНТИК", ЇХ ПРАВА І ОБОВ'ЯЗКИ.

2.1. Членом молодіжного клубу "Романтик" може бути будь-яка молода людина віком від 14 до 21 року, що визнає Положення про  клуб і є читачем бібліотеки.

2.2. Членство в клубі є добровільним.

2.3. Члени клубу мають право вийти з складу клубу, заздалегідь повідомивши про це раду клубу.

2.4. Члени клубу мають право:
 висувати, обирати і бути вибраними в раду клубу; брати участь в роботі клубу з правом вирішального голосу при розгляді основних напрямів діяльності клубу.

III. УПРАВЛІННЯ КЛУБОМ.

3.1. Клуб діє на основі рівності його членів, поваги особистої гідності і думки кожного члена клубу;

3.2. Керівним органом Клубу є рада молодіжного клубу "Романтик". Рада координує і спрямовує роботу клубу.


Орієнтовна схема плану роботи Клубу

Термін проведення
Форма та назва
заходу
Відповідальний
Січень





Примірна форма ведення списку членів Клубу
(з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 № 2297-VI зі змінами та доповненнями по 30.05.2014)

П І Б
Рік
народження
Місце
навчання
Місце
роботи
Будинок,
Адреса,
телефон
Відповідальний
за ___________










Орієнтовна схема ведення щоденника

Дата проведення
зустрічей (заходи)
Форма і назва заходу
Короткий опис заходу
Кількість присутніх
Короткий аналіз (позитивні сторони та недоліки)










Бібліотека – центр спілкування та розвитку творчих нахилів читачів – дітей. Організація змістовного дозвілля.

      
 Головне завдання сучасних бібліотек – залучити більше користувачів до читання та відвідування бібліотек. Бібліотеки району досить творчо підходять до втілення цієї задачі в життя: створюють в бібліотеках клуби за інтересами, гуртки для дітей, проводять конкурси, різноманітні семінари.
       18 травня 2016 року в Татарбунарській центральній бібліотеці пройшов семінар для бібліотечних працівників району на тему «Бібліотека – центр спілкування та розвитку творчих нахилів  читачів – дітей. Організація змістовного дозвілля».
       Провідним методистом Мукієнко О.В.була представлена інформація та методичний матеріал по організації творчих об’єднань користувачів при бібліотеці; про структуру клубу та етапи його створення, представлений матеріал з основної документації клубу та правилам її ведення.
       Бібліотекар читального залу районної бібліотеки Ганська О. Б. розповіла про роботу гуртка «Романтик», який функціонує на базі районної бібліотеки, про останні  засідання клубу  та  основні нахили та інтереси членів клубу.
       Районна дитяча бібліотека презентувала роботу гуртка «Попелюшка» та плани роботи гуртка на майбутнє. Заступник директора по роботі з дітьми Фадіна Л. Б. проаналізувала роботу бібліотек району по виявленню, вивченню та розвитку читацьких інтересів дітей та поділилася своїми враженнями про поїздку до міста Львова разом з дітьми - переможцями обласного конкурсу «Кращий читач 2016 року».
       Колеги ділилися своїми ідеями, надбаннями, методами та формами роботи, планами та засобами їх втілення. Завідувачки Приморської, Баштанівської та Нерушайської сільських бібліотек - філій презентували роботу своїх гуртків з дітьми.
       Нерушайська показала роботу гуртка «Друзі бібліотеки» різностороннього характеру з творчим нахилом.
        В селі Баштанівка при бібліотеці ось уже багато років існує народознавча кімната-музей, яка поповнюється за рахунок творчих надбань та історичних пошуків членів клубу при бібліотеці «Дивосвіт».
       При Приморській сільській бібліотеці працює ляльковий театр «Петрушка», в якому активно приймають участь школярі середнього віку. На засіданнях клубу вони виготовляють іграшки для вистав, а також проводять репетиції. Члени гуртка часто показують свої вистави в дитячому садку, в бібліотеці, школі, а в минулому році навіть їздили з виставою до літнього табору «Буревестник».

       Підводячи підсумок семінару хотілося б зазначити, що гуртки та клуби за інтересами в бібліотеках відіграють важливу роль, бо спрямовані вони перш за все на творчу самореалізацію дітей та змістовне проведення ними вільного часу відповідно до своїх здібностей та інтересів.

Немає коментарів:

Дописати коментар