Події 2019 року



____________________________
Підліток та закон
    5 грудня в медіа – залі центральної районної бібліотеки  відбувся правовий брейн - ринг «Підліток та закон», організований працівниками бібліотеки,  бюро безоплатної  правової допомоги  та Центром  правосуддя в м. Татарбунари  для учнів  10 класів Татарбунарської загальноосвітньої школи ім. В.Тура приурочений до  Тижня права.




   Метою організації та проведення заходу було ознайомлення юнаків із правами, що гарантуються законом, сприяння формуванню правового світогляду,  правової свідомості та  формування активної позиції дітей щодо реалізації себе та своїх прав у житті.
    Під час запитань та відповідей, школярі демонстрували добрі знання з правових відносин у суспільстві. За результатами гри можна зазначити, що дітей цікавить правознавство, вони орієнтуються у видах відповідальності та вміють визначати види порушення прав дитини у різних ситуаціях. Зустріч вийшла  змістовна та повчальна.
   Після заходу учні мали змогу ознайомитися з правознавчою літературою на  виставці приуроченої  до Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства»,  «СТОП насильству!». Усі присутні  отримали підготовлені брошури «Булінг – це насильство!» та буклети «Безоплатна правова допомога».
                                           


Про СНІД на повен голос
У підтримку ВІЛ-позитивних, щороку 1 грудня весь світ відзначає Міжнародний день боротьби зі СНІДом. Свідомі громадяни роблять все аби звернути увагу суспільства на цю, здавалось би всім і так відому хворобу.

Саме з цієї нагоди в Татарбунарській центральній бібліотеці в медіа залі відбувся інформаційний – просвітницький захід «Про СНІД на повен голос». На початку заходу бібліотекарі підготували для перегляду відеострічки, про відомих зірок, естради, спорту, кінематографу, які визнали що у них СНІД, та документальне відео про значення червоної стрічки.
На зустріч з учнями професійного технічного училища були запрошенні лікарі: нарколог Івасенко Світлана Феодосіївна та дерматолог Гуцулюк Ольга Михайлівна. Під час бесіди, яка проводилася в режимі “запитання –відповідь ” медики акцентували увагу на розповіді про імунітет людини та вірусну хворобу що одержала назву «СНІД», шляхи розповсюдження та засоби боротьби з цією грізною інфекцією,що кожна людина повинна до кінця усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД, зробити все можливе,щоб уберегти себе і своїх близьких та рідних від страшної хвороби. 
А щоб уберегти себе від цієї невиліковної недуги лікарі дали пораду, що треба дбати про своє здоров’я, не спокушати долю. З розумінням і толерантністю відноситись до ВІЛ-позитивних людей. Взагалі відомо, що для цієї хвороби нема авторитетів. Кожна людина повинна знати свій ВІЛ статус. Тому і звертаються до суспільства з важливою метою, щодо необхідності зробити перевірку, тест на ВІЛ. – у найближчий амбулаторії. Лікарі кажуть, найважливіше у боротьбі з вірусом - його вчасне виявлення.

Біля тематичної виставки «Не дай СНІДу шанс!» особливу зацікавленість та жваве обговорення молодь викликала бесіда під час якої розбирали факти, пов’язані з цим захворюванням, та міфи розповсюджені в Інтернет – просторі. По закінченню заходу бібліотекарі разом з молоддю провели флешмоб на підтримку ВІЛ інфікованих, також роздали буклети молоді та рекомендували учням для прочитання матеріали з періодичних видань присвячених даній темі

Україна. 
Територія Гідності та Свободи. 


Жодна з держав не може вважати себе ані розвиненою, ані демократичною, якщо її громадяни не знають свого минулого. Особливо потрібно його знати нам, українцям. Адже від нас цілеспрямовано, упродовж століть намагалися відібрати історичну пам’ять, а отже, й позбавити національної гідності. Ми – українці – свідомий і відповідальний народ, здатний відстоювати свій вибір. 

Ми подали історичний приклад того, як солідарність, братерство і взаємоповага між сотнями тисяч людей згуртовує їх довкола спільної мети. Український народ відчув потребу в єднанні, повірив у своє майбутнє і довів, що у нації, яка вийшла на Майдан і заявила, що спроможна на захист своєї свободи, є велике серце і високий дух.

Боротьба українських громадян за свої права, яка одержала назву "Євромайдан", а згодом Революція Гідності, була наймасштабнішою подією в новітній історії України і логічним продовженням захисту прав людини та громадянина.
З цієї нагоди в центральній районній бібліотеці була проведена година пам’яті «Події, що змінили долю України». В ході заходу присутня молодь мала можливість прослухати та згадати про події листопада 2013 – лютого 2014 року, переглянути фотовиставку світлин учасниці тих буремних подій Єльгізи Апанюк «Майдан гідності і свободи». 
В історко – краєзнавчім музеї юнаки більш детальніше дізнались про реальні події, які відбувалися на Майдані, про початок Революції Гідності та її героїв.



Схилімо голови в скорботі
Щороку, наприкінці осені, наша пам'ять, наша совість вимагає від нас гучно дзвонити у Дзвони Пам’яті і Скорботи в пам'ять тих мільйонів наших співвітчизників, які на початку 30-х років ХХ століття були безвинно закатовані голодом.



Сьогодні ми вшановуємо пам’ять жертв Голодомору 1932 — 1933 років. Кожен із нас переосмислює нашу історію, трагічні її сторінки, які примушують стискатися людські серця. Одна з найстрашніших таких сторінок — Голодомор, який призвів до небачених безневинних жертв.
До цієї дати - 21 листопада, для студентів ПТАУ працівники центральної бібліотеки організували годину пам’яті ”Геноцид українського народу». Під час заходу учнів ознайомили з історичними подіями, наслідками та причинами Голодомору на Україні. 
Також молодь переглянула відеофільми з елементами хроніки про голод в УРСР. До історичної години бібліотекарі оформили та презентували книжкову виставку – реквієм «Чорні крила Голодомору», на якій представлені документи та публікації про геноцид української нації, спогади і свідчення очевидців. 

Працівник районного історико – краєзнавчого музею Інна Найдьонова – Кіріяк надала інформацію про трагічні події на Бессарабії у після воєнний період 1946-1947 років. Коли на території України знову партійними органами було створено штучний голод, зачитала спогади свідків – мешканців Татарбунарщини.


«Перші кроки до національної державності: 1917 – 1921 роки» 



Протягом 2017-2021 років наша країна відзначає 100-річчя Української національно-визвольної революції. Українська революція розпочалася в умовах революційних потрясінь, які охопили Російську імперію у березні 1917-го року. Вона носила національний та соціально-визвольний характер. Ключовим її рушієм був український народ і його політична еліта, яка усвідомила необхідність утвердження власної державної незалежності.
У ході революції уперше в ХХ сторіччі було створено національну державу, яка мала всі ознаки незалежності: територію, кордони, символи, органи влади, військо, гроші, мову. Вперше після століть бездержавності відбулось об’єднання в одній соборній державі східних і західних українських земель. Ця революція стала явищем загальноукраїнським.

В центральній районній бібліотеці національно-патріотичне виховання завжди є в пріоритеті, тому в пам'ять про ті роки було проведено зі студентами Татарбунарського професійно технічного аграрного училища історичну годину. Метою заходу було ознайомлення молоді з ключовими подіями Української революції 1917–1921 років, з біографіями політичних, громадських, військових та культурних діячів того періоду. Учням була презентована тематична книжкова виставка з якої кожен бажаючий мав змогу погортати та взяти додому потрібні матеріали. Зацікавив юнаків перегляд документальної відео – презентації про революцію та боротьбу за державність. 

Цілісність заходу доповнило відвідування Татарбунарського районного історико – краєзнавчого музею. Біля обласної пересувної виставки: «Фактор свободи» молодь проявила зацікавленість українськими політичними діячами того часу та історичними подіями 1917 – 1921 рр.

Подібні спільні заходи книгозбірні з історико – краєзнавчим музеєм стимулюють пізнавальний інтерес молоді, формують стійку громадянську позицію та почуття патріотизму.
В історії українського народу були й є періоди піднесень та болючі падіння. Тому кожен етап минулого досвіду повчальний і цінний для нинішнього покоління українців. Тож хочеться сказати, що сучасна Українська держава є продовжувачем державно-національних традицій, сформованих під час Української революції 1917–1921 років.

Учасники заходу відзначили, що мова — це не тільки дорога спадщина, яка об’єднує в собі народну мудрість, вироблену десятками й сотнями поколінь, це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.



У рідній мові цілий світ!

Ми живемо у вільній і незалежній країні й розмовляємо рідною українською мовою. А мова у нас красива і багата, мелодійна й щира, як і душа українського народу. Щороку, 9 листопада, Україна відзначає чудове свято – День української писемності і мови. За православним календарем – це день вшанування пам’яті Преподобного Нестора - Літописця – послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. 

Саме з нагоди свята Татарбунарська центральна районна бібліотека запросила на літературну вікторину учнів Татарбунарського професійного технічного аграрного училища. До уваги присутніх була представлена книжна виставка «9 листопада День української писемності та мови», метою якої було знайомство молоді з підручниками, посібниками, словниками української мови та літератури, а також бібліотекарі акцентували увагу на одну з найвизначніших пам’яток культури початку ХІІ століття «Повісті минулих літ». 


Мультимедійна презентація «ЇЇ величність українське слово!» розкрила юнакам нові факти про витоки нашої мови, її місце серед інших слов'янських мов, походження і розвиток. Кожного учасника заходу чекало запитання з української мови: на яке треба було пояснити фразеологічні вислови, продовжити прислів’я, пояснити значення слів та деяких імен, а відповіді знаходили в книгах, представлених на книжковій виставці. Учні з задоволенням прийняли виклик від бібліотекарів на знання української мови, де продемонстрували свої знання і навички роботи з книгою.

Учасники заходу відзначили, що мова — це не тільки дорога спадщина, яка об’єднує в собі народну мудрість, вироблену десятками й сотнями поколінь, це наша гордість, бо все, що створено нею, увійшло в скарбницю загальнолюдської культури.



Друга Світова - війна пам’яті!
В історії кожного народу є дати, трагізм і велич яких залишаються в пам'яті на віки і тисячоліття. Для нашого народу це Друга світова війна (1939-1945 рр.) Дорогою ціною заплатив український народ за участь у цій війні. 27 мільйонів загиблих - це 19 тисяч щоденно, 800 людей за годину, 13 загиблих кожної хвилини. На території України тяжкі бої точилися з 22 червня 1941 року до 28 жовтня 1944 року. 

75 років відділяє нас від тих днів, коли Україна була звільнена від фашистських загарбників. Та скільки б не пройшло років і десятиріч, ми завжди будемо звертатися до тих історичних подій, що знаменують перемогу життя над смертю, розуму над безумством, гуманності над варварством.
З учнями Татарбунарського професійного технічного аграрного училища 
24 жовтня, в Татарбунарській районній бібліотеці пройшов урок патріотичного виховання, проведений спільно з районним історико - краєзнавчим музеєм присвячений 75-річчю визволення України від німецько-фашистських загарбників. 
Бібліотекарі і провідний екскурсовод музею повідали присутнім статистику втрат українського народу у цій війні. Розповіли про звільнення нашого краю від фашистських окупантів та увіковічення пам'яті загиблих у Великій Вітчизняній війні. Наприкінці заходу, присутні вшанували загиблих в ті трагічні дні хвилиною мовчання та поклали квіти біля меморіалу загиблого солдата.
Проведений захід дав змогу молодому поколінню поринути у ті часи та події, які ми не маємо права забувати, заради процвітання України та її мирного майбутнього!
Можна по-різному ставиться до цієї війни, по-різному її називати, але хіба можна забути тих, хто віддав своє життя для щастя інших. Наш земний уклін усім, хто виніс роки окупації та пекло концтаборів, хто піднімав з руїн і відроджував Батьківщину. Наш обов'язок – бути гідними їхнього життєвого подвигу, утверджуючи мир, злагоду та суспільну гармонію на українській землі.

Всі присутні на святі висловили щиру подяку бібліотекарям за організований захід та отриманий позитивний заряд енергії, а також, можливість згадати безтурботну юність.


«Хай теплою буде осінь життя»
За вікном осінь. Поривчастий вітер зриває жовте листя і з великою швидкістю несе його в далечінь … Так пролітають і наші життєві роки. Все частіше на душі стає сумно й холодно, як в цей осінній день. Щоб підняти настрій, впустити тепло і радість в душі наших користувачів поважного віку Татарбунарська центральна районна бібліотека 13 жовтня запросила всіх бажаючих на тематичний вечір в літературно – музичну вітальню "Зрілість - це наша юність з мудрими очима".



Поки ми молоді, старість вбачається нам такою далекою і навіть неможливою. Нам здається, що ми завжди будемо юними, але… Роки минають швидко і в якусь мить людина починає розуміти, що вона поповнює ряди бабусь та дідусів. В похилому віці прийнято підводити підсумки прожитому. Але життя не закінчується, кожен день приносить все нові й нові враження, а ще хочеться сказати що в житті багато залежить від нас. 
В теплу, щиру, відверту, навіть родинну атмосферу поринули усі присутні, що завітали до нашої вітальні. Протягом заходу наші гості згадували про яскраві моменти свого життя: дитинство, юність, народження та виховання дітей, появу онуків… Спілкуватися з людьми, котрі прожили більшу частину свого життя, цікаво та корисно. Адже доля чи не кожного з них тягне щонайменше на серіал. Такі задушевні бесіди єднають та згуртовують людей, змушують битися їх серця в унісон. Гармонійне співвідношення художнього слова, співу й музики продемонстрували в вітальні наші гості. Усі разом з захопленням співали улюблені пісні своєї молодості, розповідали гуморески, власні вірші й веселі історії з життя. Ведучі заходу захопили присутніх позитивними тематичними відео стрічками з життя сучасних пенсіонерів, та відносинами між онуками та бабусями й дідусями. 
В ході заходу гості частувались смачними пирогами, солодощами та запашним чаєм. 

Всі присутні на святі висловили щиру подяку бібліотекарям за організований захід та отриманий позитивний заряд енергії, а також, можливість згадати безтурботну юність.

Від козака – юнака до захисника
14 жовтня святкується відразу три свята. Перше – свято Покрови Божої Матері, друге – День українського козацтва, третє – День захисника України. Усі вони взаємопов’язані й виникали послідовно. Адже традиція свята Покрови пішла від наших славних козаків. З давніх-давен Божа Матір вважалася покровителькою усього українського козацтва. 




Ця дата є символічною і тому цілком природно, що 14 жовтня святкують День захисника України. Воно спільне і для сивочолих ветеранів, і для тих, хто нині знаходиться на бойовому посту, і для майбутніх захисників держави.
В Татарбунарської центральної бібліотеці для учнів ПТАУ 10 жовтня було проведено історичні віражі «За Україну! За її волю!За честь! За славу! За народ!» Бібліотекарі ознайомили студентів з традиціями та видатними представниками козацької доби. Презентували присутнім книжкову виставку «Патріотизм. Воля. Мужність.», де було розміщено багато цікавої інформації, завдяки якій студенти мали змогу ознайомитися з історією козацтва.
Після перегляду відео «Бойове мистецтво» – байдужих не виявилося – адже мужність, звитяга, розум та героїзм козаків завжди вражали.
Захід пройшов жваво і весело, активними були усі . Гості свята обговорювали січові порядки, відповідали на запитання вікторини та розгадували загадки на кмітливість. А конкурсна частина свята змусила юнаків добряче попрацювати: дві команди, завзято змагалися у силі, спритності, та винахідливості, а за підсумками результатів перемогла дружба.
Хочеться зазначити, що для нас це свято не тільки народне і релігійне, а й національне. Воно єднає країну, закликає усіх до згуртованості перед сучасними викликами та загрозами. Тому ми і виховуємо нашу молодь з почуттями патріотизму, національної гідності та побратимства.



Бібліозупинка – ми разом, ми поруч

30 вересня бібліотеки України відзначають своє професійне свято. Для працівників бібліотек – це професійне свято, день, коли їх вітають та шанують. Для всіх користувачів – це теж свято, свято установи, яка завжди привертала до себе увагу як до інформаційно-освітнього закладу, що надає безмежний доступ до будь-якої інформації через мережу Інтернет та через фонд видань різних за типами, видами та жанрами - відкриваючи красу слова. 
Напередодні свята 27 вересня бібліотеку відвідали учні десятих класів Татарбунарської ЗОШ №1 ім. В.Тура. Бібліотекарі для юнаків та дівчат провели пізнавальну екскурсію бібліотекою. А щоб у молодого користувача залишилось уявлення про бібліотеку, як про доброзичливу територію, привабливу та ту, яка відповідає сьогоднішньому стилю життя, працівники запропонували учням відчути себе справжніми фахівцями бібліотечної справи. Учні з задоволенням прийняли виклик. Вони оформили та презентували дві тематичні книжкові виставки «Книги, що знають усе» та «Сучасна українська книга: модне, популярне, знане». Влаштували яскравий флешмоб біля бібліотеки із книгами в руках, подаровані напередодні свята бібліотек. Можна сказати, що молоде покоління справилися із завданням на «відмінно». 

Хочеться зазначити, що вересень розпочинається Днем знань, а завершується Днем бібліотек. Це свято давно вже перестало бути тільки професійним та перетворилося на день, коли книгозбірні разом зі своїми читачами вкотре наголошують на важливе місце бібліотек і читання у житті кожної людини.

Школа інформаційного простору



В Татарбунарській центральній районній бібліотеці тривають бібліотечно-бібліографічні уроки. Сьогодні 20 вересня до бібліотеки завітали учні 10 класів КЗ Татарбунарського НВК «Школа – гімназія». Бібліотекарі відділу обслуговування під час знайомства молоді з книгозбірнею розповіли про інформаційне – довідкове середовище бібліотеки та можливості користування електронними носіями. 
З відео перегляду «Як твориться книга» та «Топ 8 – унікальних бібліотек світу» юнаки та дівчата дізнались настільки коштовний та складний процес виготовлення книг. Ознайомились з незвичними й нестандартними міжнародними книгозбірнями. 
На бібліотечний урок завітала представник Татарбунарського бюро правової допомоги Міхова Марина, яка провела бесіду про боулінг та його наслідки.

Школа інформаційного простору

Сучасна бібліотека – це не тільки зібрання книжкових колекцій, але й величезний світ соціальних комунікацій для людей, об'єднаних пошуком знань. Реальне майбутнє – у тих бібліотеках, які поєднують традиційну культуру спілкування з книгою та нові інформаційні технології. Оскільки інформація вважається сьогодні головним досягненням людства і велика її частина знаходиться в бібліотеці, то, відповідно, однією з головних функцій бібліотеки залишається саме інформаційна. 
Щоб ознайомити з книгозбірнею першокурсників Татарбунарського аграрно - технічного училища бібліотекарі провели 10 та 11 вересня бібліотечно - бібліографічні уроки "Бібліотека - відкритий світ інформації". Під час зустрічі, учні відвідали абонемент, читальний зал та медіа - зал бібліотеки.
Фахівці відділу обслуговування познайомили з книжковим фондом, а саме з довідниками, енциклопедіями та словниками, що відносяться до різних галузей знань. Презентували книги з краєзнавства, а також класичну та сучасну українську літературу. Розповіли про періодичні видання які отримує бібліотека. Також акцентували увагу на каталогах та картотеках, якими користуються у бібліотеці. Але книжка вчить тільки тоді, коли учень уміє працювати з нею, вміє її читати. Тому мета наших занять - це допомогти читачам зорієнтуватися в інформаційному просторі, який знаходиться у нашій книгозбірні та виховати активних користувачів.
Так як наш край багатий на історичні події, працівники районної бібліотеки та історико - краєзнавчого музею, на передодні пам'ятної дати 16 вересня, розповіли про одну із знакових для нашого краю подій, а саме, про Татарбунарське повстання. В бібліотеці було зроблено огляд тематичної виставки "Наш дух не зламати, свободу не вбити." Більш детально про події 1924 року учні дізналися з експозицій в історико - краєзнавчому музеї.




Всесвітній день без тютюну.


31 травня — це привід для кожного курця хоча б на один день відмовитися від цигарок, оскільки останній день травня — це Всесвітній день без тютюну. Ініціативу щодо проведення заходів та акцій, пов'язаних з відмовою від куріння, проявила Всесвітня організація охорони здоров'я. Перший такий день пройшов в 1988 році з метою звернення уваги людей на ту шкоду, яку завдає людському здоров'ю куріння. 


Паління тютюну відноситься до числа найбільш поширених шкідливих звичок в більшості країн світу. У деяких з них число курців на порядок вище, ніж кількість людей що не палить. Саме тому Всесвітня організація охорони здоров'я розробила заходи для викорінення куріння в XXI столітті. І поява Всесвітнього дня без тютюну — це один із способів досягнення цієї мети.

Працівники Татарбунарської центральної районної бібліотеки за здоровий спосіб життя, та згодні з тим, що слід активно формувати суспільну думку, що засуджує куріння. Адже від того, який вибір зробить людина, залежить наше спільне майбутнє. Фахівці книгозбірні підготували та розповсюдили серед мешканців міста тематичні листівки: «Тютюн – повільна отрута» , й провели індивідуальні бесіди «Здоров’я чи куріння – вибір за Вами!», в якій йшла мова про небезпеку паління, яке не тільки руйнує здоров’я курця, але й приводить до соціальних, екологічних та економічних негараздів в суспільстві.

Сьогодні – саме той день, коли можна підняти голос на захист здорового способу життя, чистого повітря, звільнення від тютюнового диму. Тож хочеться сказати тим, хто палить: позбутися залежності важко, але завдяки наполегливості та бажанню кожен зможете стати сильнішим за цигарку, та кинути палити. Якщо ви зірвалися, зберіть волю в кулак і починайте все спочатку.

Ніколи не здавайтесь! Бережіть своє здоров'я!
______________________________________________

Мандри європейськими стежками

22 травня


Кожну третю суботу травня Україна відзначає День Європи. Вперше заходи, присвячені цьому дню, проводилися в 2003 році. Відзначення цієї дати це ще одна можливість для мешканців України долучитися до європейських цінностей. Після Другої світової війни європейські лідери переконалися в тому, що співробітництво і загальні зусилля є найкращій спосіб забезпечення миру, стабільності й процвітання в Європі.

Процес об’єднання європейських країн почався 9 травня 1950 року декларацією Роберта Шумана, міністра закордонних справ Франції, який виступив з пропозицією створення наднаціональної організації – Об’єднаної Європи.
Європейський Союз нараховує 28 країн-учасників, має свій прапор, столицю – Брюссель, парламент, конституцію, суд, банки, валюту – євро, гімн – «Ода радості» з 9-ої симфонії Л. Бетховена.



22 травня, фахівці Татарбунарської районної бібліотеки підготували для учнів Професійно технічного аграрного училища віртуальну подорож по Європі «Мандри європейськими стежками». Молодь мала змогу ознайомитись з культурою та звичаями європейських країн, адже Європа – це дивовижний континент з багатою історією та культурною спадщиною! Під час заходу бібліотекарі також акцентували увагу присутніх на викладку книг художніх творів «Знайомтесь – книги європейських авторів» 


Юнаки разом з фахівцями поміркували, над тим, що саме кожен з них може зробити для того, щоб піднести Україну до рівня найрозвиненіших країн Європи.
Під час бесіди усі хлопці та дівчата довели, що ми, українці, сучасні європейці, маємо бажання разом з європейськими країнами будувати своє майбутнє і майбутнє нашої рідної країни!


____________________________________________________________________
Українські обереги. Традиції і сучасність
       17 травня 2019 рік


  Щороку, у третій четвер травня, відзначається міжнародне свято - День вишиванки. Воно покликане зберегти споконвічні народні традиції носити вишитий український одяг. В наші дні українська вишиванка є безперечним атрибутом вишуканого смаку. Вона стильно та гармонійно поєднується як з класичним костюмом, так і з повсякденним одягом. А ще нагадує, що ми - українці, пам'ятаємо та шануємо наші звичаї.
  
    

З нагоди свята у центрі міста Татарбунари 17 травня пройшла масштабна хода городян у вишиванках . Бібліотечні працівники Татарбунарської центральної районної бібліотеки також долучилися до цього колоритного святкування. З великим задоволенням підготували та презентували на площі міста виставку-експозицію «Вишиті дивотвори Татарбунарщини», де були представлені українські вишиванки ручної роботи, це ті речі , без яких важко уявити українську культуру, побут і історію. 


Бесіда з мешканцями міста біля книжкової виставки «Вишиванка – закодована вічність в узорах…» мала народознавчий характер. Мова йшла про виникнення, історію та територіальні особливості вишиванок, їх розмаїття та сакральний зміст.
"Бережи українське - носи вишиванку!"- ці слова Ліни Костенко стали своєрідним заповітом. І в цей день кожен охочий долучився до свята, одягнувши вишиванку на роботу, школи, ПТАУ чи дитячого садочка.
       

  Як і більшість українців, бібліотекарі вдягли святкові вишиванки, пишаючись тим , що українська вишиванка – це не просто одяг, це оберіг нації. Кольоровими нитками вишиванка вплетена у наші традиції і найважливіше те, що, маючи вікову історію, вона не втратила своєї популярності і до сьогодні. Більше того, озираючись навколо нині можна з впевненістю говорити про відродження українських традицій. А головне показати всьому світу, що є така країна – Україна, яка має свою національну культуру, звичаї, традиції, історію..
                                   


_________________________________________________________________________________
             НЕ ЗАГАСИТИ ПАМ'ЯТІ ВОГОНЬ…
7 травня 
 Друга світова війна була найжорстокішою і найстрашнішою в історії людства. У пам’яті тих, кому судилося через неї пройти, назавжди закарбувалися ті важкі часи.
Вся історія нашого народу пов’язана з постійною загрозою іноземного вторгнення, з необхідністю відстоювання своєї свободи і незалежності. Саме про це працівники Татарбунарської центральної районної бібліотеки та районного історико – краєзнавчого музею підготували та провели в медіа - залі годину пам’яті «За Україну, за її волю стояли вояки..» зі студентами першого курсу Татарбунарського ПТАУ. Бібліотекарі розповіли про дорогу ціну, яку заплатив український народ в війні 1939-1945 рр.. З документального відео – перегляду молодь дізналась про найбільші операції та найвизначніші дати Другої Світової війни. 
      
Ведучі заходу акцентували увагу на Закон України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років», згідно якого 9-го травня в Україні відзначається державне свято – День Перемоги над нацизмом у Другій Світовій війні, а 8-го травня – День пам’яті та примирення, який має за мету вшанування пам’яті всіх жертв цієї страшної війни.
Т.в.о. директора районного історико – краєзнавчого музею ознайомила юнаків з основними етапами бойових дій Великої Вітчизняної війни на території Татарбунарського району, та за допомогою музейних експонатів провела уявну подорож в ті воєнні дні.

     





Про події воєнних часів письменниками розказано і написано не мало. Бібліотека широко розгорнула книжкову виставку «Шана за подвиг. Вдячність за мир», на якій було представлено художні та документальні твори про лихоліття війни. 

У вогнище війни було втягнуто 67 держав, 80 % населення земної кулі. Друга Світова тривала довгих б років. Вона пронеслася над величезними територіями Європи, Азії й Африки, охопила простори всіх океанів. У цій війні загинуло близько 60 млн. осіб, не говорячи вже про поранених і тих, хто пропав безвісти. Лихо й страждання, які пережили люди, незмірні. Війна нагадує про себе тисячами обелісків і братських могил. Вони святиня нашої пам’яті.

      З кожним роком віддаляє нас історія від далеких часів війни. Та ми не маємо права забувати тих, хто поліг на фронтах Другої Світової війни, хто загинув від тортур у нацистській неволі та намагався вижити і боротися на окупованій землі, хто здобував Велику Перемогу.



_______________________________________________

                     Великдень іде – свято в душі несе!


        Одним із найурочистіших для кожного християнина свята, яке приносить багато радості і душевної теплоти є Великдень. Це дійсно Великий День, який прославляє Воскресіння Ісуса Христа . Він знаменує собою любов до життя, перемогу над смертю і надію на вічне існування. 
         

 Це свято має свої традиції, які встановлювалися поступово протягом багатьох століть. Так як Великдень – найяскравіша ознака всього живого і оновленого, то головними символами цього дня вважаються Життя (паски і розфарбовані яйця), Вода і Благодатний Вогонь.


У медіа-центрі Татарбунарської центральної районної бібліотеки організована книжкова виставка-інсталяція «Світле свято Великодня»,представлено багато цікавої інформації про народні великодні традиції, обряди та звичаї. Відвідувачів бібліотеки ознайомили з історією виникнення писанки,та секретами писанкарського мистецтва. Про це світле, радісне свято можна дізнатись , переглянувши книги , статті з періодики , які є на виставці.
______________________________________                                           _______________

                Наш вічний біль – Чорнобиль


     26 квітня – знакова для України й усього цивілізованого світу дата, яка вже три десятиліття нагадує людству про най масштабнішу техногенну катастрофу в світовій історії.
    

      Щоб глибше зрозуміти весь трагізм становища, в яке потрапили мільйони людей, знайти коріння цього всенародного лиха, в Татарбунарській центральній районній бібліотеці був проведений цикл бесід «Наш вічний біль – Чорнобиль».
      Під час обговорення присутні дізналися про чорний квітневий день, коли стався вибух, про подвиг ліквідаторів-чорнобильців, які ризикуючи собою, першими прийняли на себе вогонь атомної катастрофи та ознайомились з літературою, яка представлена на тематичній виставці «Чорнобиль: довгий слід трагедії».
               
    Велике лихо спіткало нашу землю того далекого 1986 року. Чорнобильська аварія стала для нас уроком, за який заплачено дорогою ціною… Долі багатьох людей різних професій - цивільних і військових, які стали свідками, учасниками, героями та жертвами чорнобильської катастрофи, змінилися назавжди.
                Пам'ять про трагедію незагоєною раною залишиться в душі нашого народу. Подвиг, який здійснили ліквідатори Чорнобильської АЕС, ніколи не буде забутий. Урятований світ - найкращий пам'ятник тим, хто загинув у чорнобильському пеклі.
                     ________________________________________

Минуле  для майбутнього


                               25 квітня 2019 рік

  Україна – держава з багатовіковою   історією та культурою. У кожному регіоні є свої визначні місця - перлини української землі. Вона несказанно багата на культурні пам’ятники та різні історичні визначні пам`ятки, але чи буде у наших нащадків можливість помилуватися ними, доторкнутися  до минулого цілком залежить від нас.   



Подорожуючи по своїй землі, ми відкриваємо для себе багато нового і цікавого.
          Немає нічого гіршого за байдужість, тож Міжнародний день пам'ятників та історичних місць (День всесвітньої спадщини) дає чудовий привід ознайомити  молодь  з історією рідної країни, народу, міста.
         

Є і в  м. Татарбунари  цікаві своєю історією не лише будівлі, а місця пов’язані  з трагічними та історичними подіями. 
         Стало вже гарною традицією спільно  з Татарбунарською центральною районною бібліотекою та районним краєзнавчим музеєм проводити квест по історичним місцям, і саме  23квітня для студентів  ПТАУ відбувся історичний квест «Минуле  для майбутнього
   
    

Квест  — поширений  серед молоді, він дає  нові знання про рідний край, сприяння виявам поваги до його історії, турботи про сучасне й майбутнє.  Юнаки, виконуючи завдання, біля пунктів призначення отримували додаткову цікаву  інформацію про події, людей,  будівлі та багато іншого, що має відношення  до історії міста Татарбунари.    Заключним пунктом була медіа - зала  районної бібліотеки,  де учасники квесту складали картинку з елементів пазлу, які вони отримували на пунктах призначення за правильно виконане завдання, ознайомились з виставкою  літератури та на останок пригостилися солодкими подарунками.      
     
Пізнати свій рідний край, його історію та культуру нам також  допомагають  книги.   Для  молоді та читачів   бібліотеки була презентована  книжкова вистава "Пам'ятки історії та культури України". Вивчайте, гордіться та бережіть свою історію!


________________________________
В серцях і книгах – пам’ять про війну
            9 квітня 2019 рік


75 років. Швидко, мов струмки води, збігають роки, квітнуть дерева, половіють жита, приходять у світ нові покоління. Але не старіє пам’ять тих літ, коли на українській землі відлунали  постріли  Другої Світової війни. Вона живе у спогадах бійців і в суровому монументі,  як свідок грізних років і переможних боїв, пильно дивиться з  експонатів  музеїв, із сторінок книг, її мужню та величну,  надійно оберігає народ, передаючи, як святиню, у спадщину поколінням.
10 квітня відзначається день звільнення Одеси від фашистських загарбників. У цей день в 1944 році в ході Одеської операції війська 3-го Українського фронту за сприяння Чорноморського флоту звільнили місто від німецько-фашистських загарбників. У ніч на 10 квітня війська 8-ї гвардійської, 6-ї  і 5-ї ударних армій разом  з партизанами  після короткої артилерійської підготовки атакували супротивника в Одесі. Війська 8-ї гвардійської армії увірвалися в західну частину міста, а з’єднання 6-ї і 5-ї ударних армій тиснули на ворога з півночі і північного заходу.  На 10 годину ранку 10 квітня Одеса була повністю звільнена. Ворог втратив під Одесою 160 тис. солдатів і офіцерів. 
До цієї дати в Татарбунарській  центральній районній бібліотеці  бібліотекарі підготували та провели  огляд  тематичної  виставки «Війна. Одеса. Звільнення».  Для учнів ПТАУ  була  проведена година пам’яті «В серцях і книгах – пам’ять про війну».  


Юнакам  продемонстрували  документальну стрічку про  визволення м. Одеси. Зі слайд-презентації фотоматеріалів того часу молодь дізналась  про історію визволення міста Одеси і хронологію визволення населених пунктів Одеської області.
Цей день для всіх одеситів  та мешканців Одеської області є світлим і пам’ятним. Пам’ять про героїв-визволителів залишиться не тільки на пам’ятниках і обелісках – вона в серцях усіх.



______________________________________________

Жменька сміху всім на втіху
                                                    1 квітня 2019 рік
«Посміятися над собою - значить
позбавити цієї можливості інших»
Олексій Іванов

Всі ми вже звикли до того, що 1 квітня треба обов’язково пожартувати над друзями, рідними. Зрозуміло, що жарт має бути доречним та без негативних наслідків (на зразок синців у жартівника чи сердечного приступу в людини, яку «розвели» в цей день).

До Всесвітнього дня сміху в Татарбунарській центральній районній бібліотеці проведено огляд тематичної полиці «Чарівники сміху», на якій представлено теку з гуморесками, анекдотами, цікавими сценаріями та літературу: «Україна сміється», «Мисливські усмішки» Остапа Вишні, «Жартівливі пісні» та багато інших. Бібліотекарі ознайомили присутніх з історією виникнення свята, з жартівливими традиціями українського народу. Вітаємо усіх зі святом! Бажаємо, щоб на вустах була завжди лише посмішка, гарного всім настрою та веселої вдачі.

______________________________________________
Поезія – це скарб усіх віків, це діамант величиною в слово!
                                                                                                                                 17 березня 2019 рік

  Щорічно березень для нашої бібліотеки наповнюється приємними клопотами, тому що відродження і розквіт усього живого відбувається саме навесні. Весняне сонечко засвітило, пробиваються перші пагінці свіжої зелені…. Ранкова роса…. Краплини дощу на сонці, перше кохання. Все це викликає у нас захоплення і незвичні почуття. 

Так і поезія пробуджує людину, бо поезія – це життя, а воно розквітає весною, для романтичних і обдарованих людей – це стимул для написання поетичних творів, саме тому 21 березня в Україні святкують Всесвітній день поезії.
  
    17 березня, напередодні свята, літературно - музична вітальня центральної районної бібліотеки зібрала тих, хто любить, розуміє, цінує та творить поезію. Саме вона була «господинею» вечора, а довгоочікуваними гостями були власне вірші. 
      Кожен з присутніх натхненно читав вірші улюблених поетів про жінку, про природу і звичайно ж про кохання і щастя, звучали авторські гуморески. 

Згадали поетів – аматорів, яких вже немає з нами: Валентина Греся, Євгенія Челишева, Галину Лису та інших. На книжковій виставці шанувальники поетичного слова знайшли збірки поетів Татарбунарщини. На зустрічі розглядались питання звідки з’являється у людини дивовижний дар, який спонукає звичайні слова звучати по-новому, від яких сильніше б’ється серце і захоплює подих та звідки в душі людини народжуються геніальні вірші.

Обговорення було жвавим, кожен з присутніх розповідав про те, як народжуються його власні вірші, про те, як до кожного із них приходить натхнення творити поезію і про Музу, яка надихає. Їхні поетичні твори є досить різноманітними, бо порушують різні соціальні проблеми, які присутні у нашому житті, розкривають найпотаємніші почуття і думки. 
       

 Кожен вірш — це сповідь поета, якийсь незабутній епізод з його життя. Світ поезії прекрасний і незвіданий, і кожен, хто потрапляє в нього отримує безодню естетичної насолоди і влаштовує свято своїй душі.

______________________________________________
У кожній думці Кобзаря живе могутня Україна
                                                                           7 березня
«Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття,
І голос твій нам душі окриля.
Встає в новій красі, забувши лихоліття,
Твоя, Тарасе, звільнена земля!»


Проведення шевченківських днів на початку весни - це щорічна традиція літературознавців, освітян та громадських діячів. Це є традицією і Татарбунарської центральної районної бібліотеки. Шевченківські дні в бібліотеці завжди насичені цікавими культурно-мистецькими заходами. Та на цей раз бібліотекарі підійшли до справи різнопланово та креативно. 
Напередодні відзначення дня народження українського поета і письменника на центральній площі біля пам’ятника Т.Г. Шевченка працівники районної бібліотеки вручали мешканцям та гостям міста листівки з величною постаттю Кобзаря та рядками його творів. Активну участь в літературній акції прийняли молоді люди - декламували вірші, які були присвячені художнику, прозаїку, етнографу.
До декламування творів Т.Г.Шевченка залучалися і мешканці та гості міста, звучали поезії, поеми, балади, розповіді про життєвий шлях великого митця «Хто Шевченка прочитав, той багатий серцем став!». Цього року в медіа центрі оформлено книжково-ілюстративну виставку, яка висвітлює життєвий та творчий шлях письменника. Викладки презентували нові книги: «Україна Тараса Шевченка», «Збірка афоризмів із творів Т. Шевченка», «Думи мої…», «Тарасові Музи», що покликані виховувати любов і повагу до спадщини, яку залишив нам поет. 

Бібліотекарі районної бібліотеки зібрали учнів професійно технічного аграрного училища і всіх небайдужих до світлого Шевченкового слова на тематичному вечорі «Вічне і живе Шевченкове слово» , під час якого звучали літературно-музичні композиції за творами Шевченка «По діброві вітер віє» , демонструвались відео сюжети про життя Тараса Шевченка, документальна стрічка «Пам’ятники Тарасу Шевченку в Україні та світі». Також була представлена власна презентація, створена бібліотекарями та активними читачами Татарбунарської центральної районної бібліотеки, «Нас єднає Шевченкове слово». 
Актуальність його слова, його ідей гуманізму і патріотизму, вболівання за долю України – це те, що об’єднує всіх українців навколо безсмертного Кобзаря.

___________________________________________________________
Регіональний центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Одеській області.



В медіа – центрі Татарбунарської районної бібліотеки 01 березня о 10.00 годині відбувся навчальний тренінг з виборчих прав та їх захисту для працівників системи безоплатної правової допомоги і адвокатів,які надають БПД. 
Мета тренінгу: отримання знань фахівцями центрів з надання БВПД, які приймають первинні звернення громадян, про механізми захисту порушених виборчих прав;формування орієнтирів для адвокатів в основних питаннях притягнення до адміністративної та кримінальної відповідальності під час виборчих прав. Модератори тренінгу: Мхітарян О., Мельник Н., Теплицький М..

_____________________________________
Мовою рідною світ пізнається

Для кожного народу мова – найбільший скарб, віддзеркалення душі народу, його історії. 21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови. Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року в Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання бенгальської мови. Відтоді в Бангладеші цей день став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато часу. Аж у 1999 році на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було прийнято рішення про відзначення Міжнародного дня рідної мови, а починаючи з 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.   

Мова - духовний скарб нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. Кожна людина має завжди пам’ятати хто вона, звідки родом, де її коріння, кожна людина повинна знати свою мову, любити її, цінувати, збагачувати, берегти. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.   Мова — це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат еволюції кожного етносу.

21 - 22 лютого бібліотекарями центральної районної бібліотеки спільно з працівником районного історико – краєзнавчого музею було проведено ряд заходів, присвячених Міжнародному Дню рідної мови. До медіа зали  завітали  юнаки з ПТАУ, ЗОШ №1 та НВК «Школа-гімназія», щоб ознайомитися з мовними традиціями, які сягають сивої давнини та дізнатися про довгий і тернистий шлях розвитку української мови. Ведучі  поінформували присутніх про витоки рідної мови та її значення в житті людини, ознайомили з літературою на книжковій виставці «Мова - життя основа» та продемонстрували відеоматеріал. 

Неабияку зацікавленість у присутньої молоді  викликали старі документи з фондів музею.  Відповідаючи на питання вікторини «Знавці рідної мови», учні продемонстрували  гарні знання, а також вправно справилися із завданнями, доповнюючи прислів’я. Завдання також передбачали  роботу з тлумачними словниками і розгадування кросвордів. За правильну відповідь діти отримували солодкий подарунок. Постійна читачка районної бібліотеки  Павлюк Л.М. познайомила присутніх з чарівним світом творчості Лесі Українки.
Згадаймо слова В.Сосюри: «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема». Тому знати, берегти і примножувати рідну мову – це обов’язок кожної людини.



_________________________________________________________
Любити — означає не дивитися один на одного, 
любити — означає дивитися в одному напрямку

 Кохання – найзагадковіше з усіх людських почуттів. Це одвічна тема поезії, музики, сенс повноцінного людського життя. Воно надихало поетів і художників, музикантів і скульпторів на створення безсмертних шедеврів. І, якби поставити собі за мету прочитати все, що написано про нього, людині не вистачило б цілого життя. Не випадково існує багато чарівних легенд, обрядів, ритуалів, заснованих на цьому прекрасному почутті. Найромантичніше свято року – День Святого Валентина. У цей день хочеться сказати комусь найкращі у світі слова, зізнатися якщо не в коханні, то хоча б у приязні чи симпатії.

З нагоди цього свята в Татарбунарській центральній районній бібліотеці вирувала відповідна атмосфера. Бібліотекарі підготували для відвідувачів нашої бібліотеки романтичну книжкову виставку під назвою «Найсердечніше вітання у Всесвітній день кохання». Такої великої кількості закоханих, як у бібліотеці немає ніде. 

Ми знаємо, що вони живуть на сторінках книжок, які ми із задоволенням читаємо, дізнаючись про їх неймовірні історії кохання. Адже у всі віки письменники описували найсвятіше почуття, яке звеличувало людину і робило її найщасливішою.
Гарний настрій бібліотекарі подарували студентам I курсу Татарбунарського ПТАУ та учням 10 класу НВК «Школа-гімназія», для яких була проведена святково-розважальна гра «Хто зверху». 


Молоді юнаки і дівчата жваво приймали участь в різноманітних конкурсах, змагалися на кмітливість, уважність та спритність, за що отримали заохочувальні призи. Наприкінці ігрової програми кожен отримав свою валентинку та щирі слова привітання від працівників бібліотеки зі святом.
Для кожної людини цей день – особливий. Головне, щоб він був пронизаний щирістю почуттів і теплом люблячих сердець.
________________________________
Солдат війни не вибирає
 15 лютого... Ця дата зіткана з багатьох кольорів: червоного - кольору крові, яка багряними пелюстками спадала на розпечений жовтий пісок, просочувалася крізь білі бинти і волала: "ЖИТИ!".
Минуло 30 років, а Афганістан і досі болить. Спогади, думки і почуття – відлуння тієї реальності і страшної у своїй непотрібності події...

11 лютого в центральній районній бібліотеці спільно з працівниками районного історико – краєзнавчого музею проведено захід «Солдат війни не вибирає» для студентів ПТАУ. На зустріч запросили Леоніда Васильовича Вторенко - голову Татарбунарської спілки ветеранів Афганістану та воїнів-інтернаціоналістів і Степанова Вадима Захаровича – учасника бойових дій.

Студенти уважно слухали розповідь очевидців неоголошеної війни, цікавилися достовірними фактами тогочасних подій - війни, яка продовжувалась 9 років і 2 місяці.
Розповідаючи про афганську війну, Л.В.Вторенко звернувся до кожного з присутніх бути розважливими й терпеливими, ні за яких умов не забувати про своє велике покликання на Землі – бути Людиною. 

Працівник музею Інна Найдьонова – Кіріяк ознайомила присутніх з даними по Татарбунарському району щодо кількості призваних та загиблих хлопців, із світлинами тих часів та подій.
Присутні в залі вшанували пам’ять полеглих земляків хвилиною мовчання. Студенти переглянули документальне відео про афганські події та ознайомилися з рідкісними фото. Наприкінці заходу бібліотекарі провели бесіду біля книжкової виставки «Цей одвічний біль Афганістан», яка містить художню та документальну літературу про долю учасників тієї страшної війни - втрати і біль, а водночас славу і гордість, які мають одну назву - Афганістан…



_____________________________________________
Вічна слава героям Крут!
29.01

   29 січня 1918 року відбулася надзвичайно трагічна подія в українській історії – бій під Крутами, який набув для українського народу символічного значення, став легендою, прикладом героїзму і жертовності молодого покоління в боротьбі за незалежну Україну.
       Бій під Крутами - це героїчна й водночас трагічна подія. Вона знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення права жити на власній землі та святого обов’язку – боронити її. Визначально, що ця жертовна любов зародилася в серцях молодих людей – найкращих представників українського студентства. 

      До цієї пам’ятної дати для студентів Татарбунарського ПТАУ в центральній районній бібліотеці бібліотекарі провели вечір-пам’яті «Мала історія… В ній стільки мужності і гіркоти». Під час заходу проведено історичні паралелі між подіями початку 1918 року та реаліями сьогоднішнього дня, коли Україна знову змушена виборювати та захищати свою незалежність. З хвилюванням учасники заходу слухали вірші, присвячені Героям- крутянцям, також бібліотечні працівники ознайомили молодь з тематичною виставкою "Бої під Крутами", що містить світлини та документальні матеріали про трагічну подію, яка мала місце в історії нашої держави.
       
Після перегляду тематичного відеоролику «Пам’ятаємо про Крути» всі присутні дійшли висновку: не можна викреслити з людської пам’яті той великий та безсмертний подвиг юних студентів, що захищали українську державність, поклавши на її вівтар найцінніше – власне життя. 
_____________________________________________________________________________

 Соборність України – 
запорука єдності держави


22 січня 2019 року Україна відзначає 100 років з дня проголошення Акта возз’єднання Української Народної Республіки та Західно – Української Народної Республіки , що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві. Соборність України - один з найпрекрасніших моментів нашої історії. Високий принцип соборності своїх земель - найблагородніший у світі ідеал, якого прагне кожна нація. 

З нагоди Дня Соборності України працівники Татарбунарської центральної районної бібліотеки для юнаків I курсу Татарбунарського ПТАУ провели історичну годину «Тернистий шлях до Соборності». Присутні на заході ознайомились з історією виникнення свята – Дня Соборності України, пригадали видатних політиків та громадських діячів України, переглянули відео презентацію «Соборна мати Україна - одна на всіх, як оберіг» та документальне відео «Акт злуки - відтворення історичної правди», дізналися про споконвічне прагнення українського народу до волі, свободи та незалежності, про тяжку і тривалу боротьбу за національне визволення, утвердження власної державності та єдності. 


Протягом заходу декламувались поетичні рядки, присвячені нашій неньці Україні. Бібліотекарі підготували книжкову виставку, на якій представлена література, що висвітлює ідеї побудови української, самостійної, соборної держави. 
День Соборності – це нагадування про те, що сила нашої Держави – в єдності українських земель…

Немає коментарів:

Дописати коментар