Сторінка методиста


Планування на 2019 рік: пошук ідей та нових форм роботи
28 листопада 2018 рік
       Останній квартал року традиційно несе найбільші навантаження на бібліотечних фахівців. Треба підтягнути заплановане до виконання у поточному році і зважено підійти до планування роботи на наступний рік. 
Тож на черговому семінарі бібліотекарів методист ЦБС Ганська Олена надала консультацію щодо пріоритетів планування роботи на 2019 рік, звернула увагу на удосконалення вже існуючих та запровадження інноваційних послуг в бібліотеках, акцентувавши увагу на співпраці бібліотек з різними  установами  та організаціями.
      
Сільські бібліотеки  району проводять велику роботу з дітьми. Про основні напрямки цієї роботи на 2019 рік  розказала  присутнім  виконуюча  обов’язки директора  ЦБС  Фадіна Любов. 

Під час обговорення  робочих питань бібліотекарі окремо звернули  увагу  на здачу статистичних звітів у письмовій формі та в електронній системі моніторингу базової мережі публічних бібліотек України.
Наостанок  фахівці сільських філій отримали домашнє завдання  по створенню проекту розвитку своєї  бібліотеки.   
       Хочеться зазначити, що плануючи свою діяльність на рік, кожна бібліотека повинна чітко відчувати та реагувати  на нові потреби суспільства, позиціонувати себе, як громадський центр, формувати образ відкритого закладу культури, що надає не лише інформаційні послуги, але й сприяє інтелектуальному, творчому розвитку користувача, організації змістовного дозвілля.
_________________________________________________________________________

Особливості систематизації бібліотечних документів за УДК
24 жовтня 2018рік

Семінар-практикум з питань Універсальної десяткової класифікації у межах заходів з підвищення кваліфікації працівників Татарбунарської ЦБС  відбувся 24 жовтня в центральній районній бібліотеці.
    

Провідні спеціалісти районної бібліотеки надали бібліотечним працівникам сільських філій  змістовну первинну інформацію про УДК, низку необхідних посилань, а також запропонували покроковий план дій щодо впровадження нової класифікації  як у процесах опрацювання бібліотечних фондів, так і у розстановці фонду та в облікових процесах і відповідній документації. 

Розповіли про термінологію УДК, акцентували увагу на видання УДК українською мовою, методику складання індексів, посилання на скорочені таблиці УДК і багато іншого.
  
Присутнім було презентовано «Таблиці зіставлення індексів ББК і УДК». Відбулося жваве обговорення питань застосування УДК для систематизації документів та організації фондів, методики переведення існуючих фондів з системи ББК на УДК. 

Працівники бібліотек отримали багато корисної інформації для впровадження УДК в роботу своїх книгозбірень.

__________________________________________________

Удосконалюємо свою майстерність

25 квітня
У зоні уваги методичної служби районних бібліотек постійно були , є і будуть питання щодо упровадження в практику роботи бібліотек інноваційних методів і форм роботи, котрі сприяють підвищенню професійного рівня бібліотекарів. Саме з метою підвищення кваліфікації  25 квітня в центральній районній бібліотеці відбувся черговий
семінар, на якому бібліотечні працівники районної бібліотеки для дітей,  Жовтоярської с\ф,  Струмківської с\ф,  Дмитрівської с\ф для дітей та Дмитрівської с\ф  для дорослих презентували свій досвід роботи з користувачами. Професіоналом можна вважати лише того, хто навчається безперервно, ніколи не
зупиняючись у своєму розвитку. Виступи бібліотечних фахівців показали їхню  любов до обраної професії,  їх бажання працювати творчо, інноваційно, креативно.
Ще одним із нагальних питань стало питання документального оформлення списання бібліотечних фондів.  Провідний  бібліотекар  відділу
комплектування  Ющенко Валентина Іванівна надала детальні пояснення щодо правил його оформлення. Провідний методист ЦБС Ганська Олена Борисівна та заступник директора по роботі з дітьми Фадіна Любов Борисівна ознайомили із програмами регіональних соціологічних  досліджень в 2018 році для дітей та дорослих.
«Любов до книги народжується в кожної людини змалечку. Маленьке дитя спочатку заворожує вигляд чудових яскравих малюнків, потім цікавих пригод казкових персонажів, а згодом і безмежний світ книжкового різноманіття. Любов до читання прививають малечі батьки та школа, а знайти цікавинки у безмежному світі літературних шедеврів допомагає бібліотека. Із
цього яскравого і корисного поєднання народжуються гарні і допитливі читачі, точнісінько такі, які взяли участь у районному конкурсі «Найкращий читач року». Саме такими словами звернулась до присутніх на семінарі колег Любовь Борисівна. Вона подякувала всім бібліотекарям, діти-читачі яких брали участь в конкурсі.

Підсумовуючи роботу семінару, можна зазначити, що для бібліотеки інновації є важливим засобом, інструментом, за допомогою якого забезпечується належний рівень діяльності закладу, що відповідає сучасним викаткам. 

__________________________

Організація роботи бібліотек з фондами 

в умовах децентралізації

18 квітня 2018 рік

18 квітня в Татарбунарській центральній районній бібліотеці відбувся семінар – практикум для бібліотечних фахівців  Тузлівської та Лиманської  ОТГ Татарбунарського району. Формування бібліотечного фонду — це сукупність цілого ряду процесів, спрямованих на створення та розвиток бібліотеки, тому  темою сьогоднішнього  семінару  стала організація роботи бібліотек з фондами в умовах децентралізації. Провідний  бібліотекар  відділу комплектування  Ющенко Валентина Іванівна ознайомила працівників бібліотек ОТГ  з  послідовністю  дій при придбанні та оформленні літератури, замовленні  та оформленні  періодичних та електронних видань, з правилами списання загубленої, зношеної, застарілої літератури.


Також на семінарі обговорювались питання регіонального соціологічного  дослідження  «Презентуємо своє читання, або Що читають бібліотекарі як керівники юнацького читання» та  всеукраїнського соціологічного дослідження «Бібліотека і громада: рух назустріч».
    Як зробити сільські бібліотеки  престижними , щоб вони стали центром культурного життя громади? – це стало одним із ключових завдань ВКіОЛ та методичного відділів центральної  районної бібліотеки.
______________________________________________________
Ідея. Досвід. Практика
                                                    28 березня 2018 рік
До бібліотек щодня приходять різні люди. Це  маленькі діти,  школярі, молодь та  люди старшого віку.

Для того, щоб вони не втрачали бажання відвідувати бібліотеки, необхідно знати, що цікавить користувачів сьогодні, а також потрібно вміти передбачати їхні  інформаційні потреби. Саме тому створення позитивного іміджу бібліотеки, формування надійної репутації серед широкої громадськості стає основою сучасного бібліотечного закладу.  Наш користувач  змінюється, йому потрібна різнопланова якісна інформація. 
Тому бібліотекарям необхідно постійно навчатись та удосконалювати  свої комунікативні навички,  пропонувати нові форми інформаційних послуг, не забувати про старі форми роботи, а саме головне підвищувати свою професійну майстерність. Поділитись своїм досвідом та новими креативними ідеями  завідувачі сільських бібліотек – філій  Татарбунарської ЦБС  мали  можливість на черговому  семінарі.
      
Так, Гриценко С.В., завідувачка  Приморської сільської бібліотеки-філії поділилася на семінарі своїм досвідом, презентуючи свято до Дня села «Ти з дитинства наймиліша, моя рідна сторона». В основі сценарію цього заходу вона використала приклад телепрограми «Україна від А до Я». Впродовж п’яти місяців завідувачка провела величезну краєзнавчу пошукову роботу. Адже кожна літера цієї незвичайної абетки була пов’язана з історичними подіями та мешканцями села Приморське. Слова шани звучали найстарішим мешканцям села та ветеранам Другої Світової війни, хлопцям, які захищають незалежність нашої держави у зоні АТО. 

Не залишились осторонь знамениті  земляки, які своїми іменами прославили рідне  село. Були згадки і про першу випускницю школи, і про перший трактор, і про історію побудови  церкви Святого Миколая в селі та багато іншого.
        Новим в роботі сільських бібліотек-філій виявилась спільна діяльність, яка перетворилась в своєрідний марафон проведення спільних заходів в бібліотеках сіл Глибокого, Баштанівки, Нерушаю та Борисівки. 

Із власного досвіду завідувачка Баштанівської сільської бібліотеки-філії Буза О.В. представила краєзнавче свято "Чарівний світ вишиванки. Зустріч з місцевими майстринями", який готувався і проводився разом із завідувачками Нерушайської, Глибоківської та Борисівської сільських філій. Олена Вікторівна  ознайомила присутніх  на семінарі колег, як з’явилась ідея проведення заходу, як збирались  матеріали, які вироби місцевих майстринь презентувалися (вишиті рушники, серветки, картини, сорочки, ікони вишиті бісером). Разом чотири бібліотеки провели  цікавий та колоритний  захід. Завідувачка  Глибоківської  сільської  бібліотеки – філії  Реіляну С.В. в свою чергу представила захід, куди завітали справжні любителі чаю та колеги. Тут були  презентовані різноманітні фіто чаї, самовари, варення, все приготоване власне руками самих бібліотекарів. Завідувачка Нерушайської сільської бібліотеки-філії Белінська Т. В. презентувала  спільний  захід  до  Всесвітнього дня поезії.
  

Кожна бібліотека прагне до максимального розкриття змісту своїх ресурсів для користувачів. Дієвим засобом впливу на формування читацької уваги є книжкова виставка. Пошук нових креативних підходів до оформлення бібліотечних виставок  втілює у свою роботу завідувачка Дивізійської сільської бібліотеки – філії Бойко А. І. 


 В кожну виставку бібліотекар вкладає частку душі та серця, тому  вони і привертають  увагу всіх, хто відвідує  бібліотеку. «В оформленні різних виставок, експозицій та стендів, ми намагаємось здивувати своїх читачів не традиційністю, унікальністю. А найкраще - долучити їх самих до процесу оформлення», - так ділилася Алла Іванівна досвідом своєї роботи.
Говорячи про обмін досвідом між сільськими бібліотекарями, хочеться  зауважити, що інформація була  цікавою та пізнавальною, а ще більш цінним було те, що колеги, поділившись власним досвідом та напрацюваннями,  взамін отримали  ще більше ідей для втілення в роботі у своїй бібліотеці. І задача районної бібліотеки, як методичного центру – знайти і допомогти бібліотечним працівникам впроваджувати найефективніші форми роботи для залучення до читання нових користувачів.
____________________________________
Тенденції 2018 року.
Функції та завдання бібліотеки як  інформаційного простору
2 лютого 2018 рік
Сьогодні сільські та міські бібліотеки відіграють велику роль у світогляді суспільства, громади. Залучаючи населення до багатьох своїх заходів і акцій, вони сприяють підвищенню соціальної активності людей, формують у них громадянську свідомість, допомагають створювати особливий  мікроклімат у місті або селі. В невеликих, за чисельністю жителів,  селах, де не залишилося жодних культурних закладів, саме бібліотеки стають центрами суспільного життя, де мешканці не тільки отримують інформацію і проводять своє дозвілля, але й обговорюють нагальні проблеми своєї „малої батьківщини". 
Тому сьогодні перед бібліотекарями поставлені конкретні завдання щодо створення комфортних умов в бібліотеках, де читачі почуватимуться зручно й  невимушено, та впровадження інноваційних форм роботи з користувачами. Важливою умовою діяльності бібліотек є якісне планування, яке базується на реальних ресурсах в рамках можливостей та доцільності поставлених завдань. Відповідно до плану роботи Татарбунарської ЦБС, 2 лютого в читальному залі центральної районної бібліотеки  пройшов семінар для працівників сільських бібліотек - філій. В ході семінару обговорювалися пріоритетні напрямки діяльності бібліотек на 2018 рік, регіональні дослідження поточного року.  В цьому році продовжує тривати  Всеукраїнська акція «Бібліотека українського воїна», планується проведення мережевої фото акції -  інтерактивна карта «Туристичні перлини Одеського краю» та багато інших різнопланових заходів.
Усі прагнуть, щоб заклад, якщо не став би зразком культурного та інформаційного центру села, то хоча б максимально наблизився до цього, став невід’ємною частиною громади, з безкоштовним та вільним доступом до інформації, знань та культурних надбань. У сучасних умовах, враховуючи величезні обсяги інформації, високу вартість книг і періодичних видань, окремо взята бібліотека  не може повноцінно функціонувати як центр інформації, використовуючи тільки власні фонди. Тому на сьогоднішній день хочеться, щоб органи місцевого самоврядування співпрацювали та підтримували бібліотечні заклади.
   
Наші бібліотекарі беруть активну участь у різноманітних конкурсах, проектах та акціях. Так, у рамках обласного конкурсу молодіжної творчості «Наша спадщина", який проводився минулого року, в номінації «Рукотворні скарби», мешканець с. Дмитрівка  Русєв Олександр Васильович,  студент Одеської будівельної академії, отримав 3-тє місце та був нагороджений дипломом і подарунком. 


__________________________________________________

2017

___________________________________________


Планування роботи бібліотек на 2018 рік. Основні напрямки та тенденції

 Професія бібліотекаря вимагає глибокої обізнаності з усіма складовими бібліотечної діяльності, систематичного оновлення знань, постійного ознайомлення з інноваційними формами роботи. Головним завданням центральної районної бібліотеки, як методичного центру книгозбірень району є донесення до колег нової інформації, кращого досвіду, дієвих форм і методів роботи з користувачами.
    
29 листопада в Татарбунарській центральній районній бібліотеці на семінарі бібліотечних працівників Татарбунарського району обговорювали  план роботи бібліотечної системи  на 2018 рік. Річний план роботи – це своєрідна «візитка» бібліотеки, яка відображає її роботу, основні функції та напрямки. Вміло складений річний план роботи – 

запорука  успішної діяльності бібліотеки протягом цілого року.  В ході семінару провідний методист ЦБС Ганська О.Б. разом із завідувачами сільських  філій обговорювали  пріоритетні напрямки діяльності бібліотек на 2018 рік,  акцентували  увагу  на  ювілейних датах письменників, громадських та історичних діячів; 

на ювілейних датах творів, які знають у всьому світі.
        Про особливості планування роботи з дітьми розповіла  заступник директора по роботі з дітьми  Фадіна Л.Б.

        


Бібліотекар має навчатися та бути конкурентоспроможним у своїй справі, розширювати власні знання, шукати рекомендації та інструменти, що вже випробувані на практиці. ____
_____________________________
31.10 2017 року
"Система довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування користувачів як складова іміджу бібліотеки"


  
       Одним із пріоритетів у методичній роботі є сприяння підвищенню кваліфікації бібліотекарів. Це є необхідністю,  адже нинішньому часу притаманна дуже висока швидкість змін і трансформацій.  Тому знання, отримані бібліотечними працівниками на методичних заходах, сприяють вдосконаленню роботи з користувачами і поліпшенню якості послуг, що надаються, впровадженню сучасних інформаційних технологій у бібліотечні процеси, підвищенню суспільного статусу бібліотек у громаді.
       Один із таких заходів відбувся 31 жовтня 2017 року в Татарбунарській центральній районній бібліотеці для бібліотечних працівників району під назвою "Система довідково-бібліографічного та інформаційного обслуговування користувачів як складова іміджу бібліотеки".

 

     
Відкрила семінар директор Татарбунарської ЦБС Стоянова Т.І.,  яка акцентувала увагу на тому, що одна із найважливіших соціальних функцій бібліотек в наш час полягає у задоволенні інформаційних потреб користувачів, надання оперативного доступу до інформаційних ресурсів, активному впровадженні бібліотечно-інформаційних послуг.
       29 березня 2017 року набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 року № 177 "Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації".  В зв’язку з цим  виникло безліч питань  стосовно систематизації фондів і каталогів, розміщення фондів у вільному доступі тощо. Провідний бібліотекар відділу комплектування та обробки літератури Ющенко В. надала змістовну первинну інформацію про УДК, низку необхідних посилань, а також запропонувала покроковий план дій щодо впровадження нової класифікації як під час  опрацювання бібліотечних фондів, так і у розстановці фонду, в облікових процесах і відповідній документації.

 Провідний бібліотекар  ВВЄФ  Броновщук М. ознайомила присутніх із результатами перевірки книжкових фондів централізованої  бібліотечної системи.  
       На визначних датах наступного року  наголосила провідний методист районної  бібліотеки Ганська О.
       Імідж кожної бібліотеки створюється її кадрами, головними якостями яких повинні бути не тільки професіоналізм та інтелект, але й креативність, працездатність, винахідливість, невпинний пошук нових ідей. Від їх життєвої та професійної позиції  залежить успіх та престиж бібліотеки.
      

_______________________________________________
«Аспекти та напрямки діяльності бібліотек в умовах децентралізації»


27 квітня 2017 року відбувся семінар-практикум бібліотекарів Татарбунарської ЦБС «Аспекти та напрямки діяльності бібліотек в умовах децентралізації», адже сьогодні в нашій країні проводиться реформа децентралізації – одна з найскладніших реформ за останні роки, яка вплине на діяльність і закладів культури.

Директор Татарбунарської ЦБС Стоянова Тетяна Іванівна виступила з питанням «Організація діяльності бібліотек в умовах ОТГ».

Впровадження адміністративної реформи наділяє територіальні громади більшими можливостями і правами, більшими ресурсами, дає змогу переходити на прямі відносини з державою у фінансових питаннях, самостійно, за рахунок власних ресурсів, вирішувати питання місцевого значення. Забезпечення належного рівня надання послуг у сфері культури - один з важливих критеріїв спроможної територіальної громади. Мережа бібліотек в населених пунктах спроможної громади буде розвиватиметься так, як вирішить сама громада. Такі заклади фінансуватимуться з місцевого бюджету, тому і рішення щодо їхнього розвитку прийматиметься на рівні громади. Місцева громада буде нести відповідальність за їх розвиток і організацію роботи.

Для належної організації функціонування бібліотек, розміщених на території новоутворених об’єднаних територіальних громад, необхідно, у межах діючого законодавства, здійснити заходи щодо передачі бібліотек з комунальної власності районних рад до власності ОТГ.
Розробити та забезпечити організацію внутрішніх технологічних процесів бібліотечної діяльності у бібліотеках ОТГ.

На сьогодні зроблено лише перші кроки в організації бібліотек ОТГ, є багато питань. Тому необхідно звертати увагу на ті аспекти роботи, що сприятимуть якісним змінам у бібліотеках, з метою забезпечення права усіх громадян на вільний доступ до інформації.
Наприкінці семінару бібліотекарі Татарбунарського району отримали консультації провідних фахівців центральної районної бібліотеки.29.03.2017
«Бібліотека - центр інформаційної підтримки освітнього процесу та змістовного дозвілля» 
Саме така тема розглядалася на семінарі-тренінгу для бібліотечних працівників, який відбувся 29 березня в Татарбунарській центральній районній бібліотеці з метою формування у користувачів позитивного іміджу бібліотеки. 
Відкрила семінар директор Татарбунарської центральної районної бібліотеки Стоянова Т. І. Вона наголосила, що важливим напрямком роботи бібліотек є популяризація та формування позитивного іміджу бібліотек, розширення уявлень користувачів про можливості та роль бібліотеки у суспільстві. Тому так важлива участь бібліотек нашого району у Всеукраїнській акції «Бібліотека українського воїна», в якій Татарбунарська ЦБС приймає участь вже третій рік поспіль.
 

Нещодавно голова профспілкової організації працівників культури Ганська О. Б. побувала на І\/ Пленумі Одеського обкому профспілки працівників культури України, де культпрацівники зі всієї області ділилися досвідом роботи в новостворених ОТГ. Олена Борисівна дізналася про аспекти та напрямки діяльності бібліотек в умовах децентралізації і поділилася своїми знаннями із завідувачками сільських філій. 

Провідний методист, Мукієнко О. В., підготувала і провела тренінг «Рекламно-іміджева робота бібліотеки, як один з інформаційних ресурсів». 
Надалі сільські бібліотекарі ділилися досвідом використання інформаційних ресурсів в своїй бібліотеці. Також відбулася «палітра» бібліотечного досвіду, під час якої завідувачі сільських бібліотек мали змогу самостійно підготувати протягом 20-ти хвилин прес-реліз, оголошення та запрошення на захід по заздалегідь запропонованим темам, а згодом їх презентувати. 

Останньою зупинкою став перегляд відео презентацій, підготовлених колегами центральної районної бібліотеки про нові надходження до книгозбірень району за Державною програмою «Українська книга». 
Провідний методист Татарбунарської ЦБС
Мукієнко О. В.


28.02.2017
«Сучасні  вимоги  в  роботі  бібліотечних  працівників»
28  лютого  2017  року  в  Татарбунарській  ЦРБ  відбувся  черговий  семінар  бібліотечних  працівників,  що  орієнтувався  в  своїй  основі  на  запити  бібліотечних  працівників  району.
Зі  вступним  словом  та  поточними  питаннями  виступила  директор  Татарбунарської  ЦБС  Стоянова  Тетяна  Іванівна.
Провідний  бібліотекар  відділу  комплектування  і  обробки  літератури  Ющенко  Валентина  Іванівна  ознайомила  присутніх  із  сучасними  вимогами  в  роботі  з  бібліотечним  фондом,  обліком  документів,  що  знаходяться  в  бібліотечних  фондах  та  обліковою  документацією  взагалі.
Питання щодо виставкової  діяльності  в  бібліотеках,   нових  форм  та  видів  книжкових  виставок  розкрила провідний  методист  Мукієнко  Олена  Вікторівна. Також  вона  звернула увагу що  2017  рік  багатий  різноманітними  конкурсами  для  бібліотечних  працівників  та  користувачів  бібліотеки.  Один  з  них під назвою  «Наша  спадщина», розрахований  на  молодь  віком  від  14  до  30  років.  Задача  бібліотекарів  зацікавити  творчу  молодь  району  прийняти  участь  у  Всеукраїнському  конкурсі.
Фадіна Любов  Борисівна, заступник директора ЦБС по роботі з дітьми,  ознайомила з Положенням про  Всеукраїнський конкурс  дитячого читання «Книгоманія - 2017»  для  учнів 6 – 7  класів.  Діти  нашого  району  кожного  року  приймають  в  ньому  участь і це  дає  свої  результати. Вже тричі переможці обласного конкурсу  їздили   до  Львова  на  Фестиваль  дитячого  читання  «Книгоманія».
На  завершення  завідуючі  сільських  бібліотек - філій  району   розглянули  питання з провідними  спеціалістами  районних  бібліотек  щодо основної  діяльності  в  бібліотеках - філіях. 
Провідний  методист  Мукієнко О. В.


26.01.2017

«Підсумки здачі річних звітів. Тенденції 2017 року» 


«Підсумки здачі річних звітів. Тенденції 2017 року», під такою назвою в Татарбунарській районній бібліотеці відбувся семінар бібліотечних працівників району. 


Відкриваючи семінар, директор ЦБС Стоянова Т. І. наголосила на основних напрямках планування і прогнозування бібліотечної діяльності бібліотек Татарбунарського району в 2017 році, ознайомила бібліотечних працівників з Указом Президента України П.О.Порошенка від 22.01.2016 № 17 «Про заходи з відзначення 100-річчя подій Української революції 1917 – 1921 років ”. Продовжила роботу семінару провідний методист ЦБС Мукієнко О.В., яка зробила порівняльний аналіз основних показників роботи бібліотек централізованої системи з плановими; здійснила детальний аналіз планів – звітів кожної філії та вказала на основні недоліки в складанні звітності ознайомила з підсумками роботи бібліотек системи. Професія бібліотекаря вимагає глибокої обізнаності з усіма складовими бібліотечної діяльності. Головним завданням районної бібліотеки як методичного центру книгозбірень району є донесення до колег нової інформації, кращого досвіду роботи з користувачами. Бібліотечні фахівці в своїх планах роботи мають запланувати та виконати ряд заходів кожного року, при цьому не забувати про інші аспекти своєї діяльності. 

Це – обслуговування користувачів в традиційний спосіб, реклама книг, надання бібліотечно-бібліографічної допомоги по запитам користувачів бібліотеки, обробка нової літератури та ін. Кожний з цих аспектів висвітлений в планах роботи бібліотек району. Плани бібліотек-філій проаналізовані спеціалістами районної бібліотеки, відповідно на кожному документі вказано на недоліки, які потребують доопрацювання. В зв’язку із введенням електронної системи моніторингу публічних бібліотек України, в звітності відбулися певні зміни. Ці зміни віддзеркалились і в первинних документах ведення статистичної звітності роботи бібліотек. Тому наступною частиною семінару стала практична робота з новою формою щоденників роботи бібліотек. 

Підведення підсумків, домашнє завдання стали заключною частиною семінару. 

провідний методист ЦБС Мукієнко О.В.
25-28.10.2016
«Використання інформаційних технологій та Інтернету у бібліотеці» 
Професія бібліотекаря вимагає глибокої обізнаності з усіма складовими бібліотечної діяльності, систематичного оновлення знань, постійного ознайомлення з новинками фахової літератури та періодичних видань. Головним завданням районної бібліотеки як методичного центру книгозбірень району є донесення до колег нової інформації, кращого досвіду, дієвих форм і методів роботи з користувачами.
Основна суть методичної роботи сьогодні полягає в управлінні змінами. Динамічні перетворення в усіх сферах життя змінюють суспільну роль бібліотек. Сьогодення  вимагає від бібліотекарів високого професіоналізму, компетентності, оволодіння та готовності до оновлення не лише  професійних знань, а й знань в галузі інформаційних технологій.
Привабливою формою підвищення кваліфікації бібліотекарів є семінари-тренінги. Працівники методичних служб використовують дану форму навчання, тому що вона являється своєрідним інструментом апробації нових ідей, інновацій, поглядів, поєднує процес засвоєння нових теоретичних знань з активною соціально-психологічною взаємодією членів невеликих груп, що базується на формуванні конкретних умінь і навичок.
Саме з цією метою провідним методистом Татарбунарської районної централізованої бібліотечної системи було розроблено та проведено тренінги за темою: «Використання інформаційних технологій та Інтернету у бібліотеці» для бібліотечних працівників сільських бібліотек-філій.
При проведені тренінгів, що пройшли, особлива увага приділялася проблемам освоєння комп’ютерної грамотності, правилам використання Інтернет-простору та його можливостей для ефективності бібліотечної діяльності та якісного задоволення інформаційних потреб сучасного користувача. Методист Татарбунарської ЦБС Мукієнко О. В.  показала  теоретично  та  практично теми,  що  найбільш  цікавлять  бібліотекарів  району:
 «Навігація в Інтернет і шляхи професійного вдосконалення»;
 «Інформаційні ресурси: від накопичення до ефективного використання»;
«Робота з ОС Windows та  текстовим  редактором Word»;
«Передача  інформації  за  допомогою  електронної  скриньки»

Знання, отримані бібліотечними працівниками на тренінгах  та  семінарах, сприяють вдосконаленню роботи з користувачами і поліпшенню якості послуг, що надаються, впровадженню сучасних інформаційних технологій у бібліотечні процеси, підвищенню суспільного статусу бібліотек у громаді.

14.09.2016 року
«Сучасні  вимоги  в  роботі  з  бібліотечним  фондом»

Саме  за  такою  темою  в  Татарбунарській  районній бібліотеці  відбулося  проблемно-цільове  навчання  бібліотечних  працівників  району  з  метою покращення  роботи  бібліотекарів  з  книжковими  фондами. Також  були  надані  методичні  рекомендації  з  проведення  Всеукраїнського  дня  бібліотек.
Відкрила семінар директор Татарбунарської районної бібліотеки Стоянова Т. І. з питаннями реалізації Всеукраїнської акції «Бібліотека українського воїна»  та  ознайомила присутніх з нагальними  питанням  щодо  роботи  бібліотек  району.
Провідний  методист  Татарбунарської  ЦБС  Мукієнко О. В.  ознайомила з підсумками  моніторингу  щодо ведення документації в сільських бібліотеках - філіях району та наголосила на основних  проблемних  моментах в оформленні щоквартальної звітної документації. Звернула увагу на методичні  рекомендації  щодо  проведення  Всеукраїнського  дня  бібліотек - «Стоп-кадр».
Основними  ж  питаннями  на  семінарі  були  аналіз  перевірки  фондів  в  Трихатській с/ф,  Трапівській  с/ф,  Нерушайській  с/ф,  у  філії  села  Нове,  Райлянській  с/ф,  який  провела  провідний бібліотекар відділу  використання  єдиного  фонду Татарбунарської ЦБС Броновщук  М. І. 
Провідний бібліотекар відділу комплектування та обробки літератури  Ющенко В. І.  провела  навчання  «Нові  тенденції  та  вимоги  в  роботі  з  книжковими  фондами». Під час проведення навчання бібліотечні працівники отримали  корисну  інформацію  та  мали  змогу  задати  питання  провідним  спеціалістам  району.
Провідний  методист  Татарбунарської ЦБС Мукієнко О. В.

Бібліотечні клуби за інтересами

Шановні колеги !

Сьогодні значення бібліотеки як осередку культури, центру спілкування та інформації стає дедалі важливішим. В останні роки багато говорять і пишуть про те, якою має бути сучасна бібліотека. Практика показує, що погляд на бібліотеку тільки як на інформаційний центр вузький і однобокий. Насправді її можливості набагато ширші. Все частіше бібліотеки стають центрами суспільного і культурного життя населення міста, успішно сприяючи популяризації книги та поширенню читання. У зв'язку з цим значно зростає роль дозвіллєвої функції. Творчі аматорські об'єднання читачів: клуби, гуртки, студії - міцно увійшли в практику бібліотечної роботи. Їх популярність і життєздатність визначаються не якоюсь особливою темою або надзавданням, а головним чином атмосферою. Вільне, невимушене спілкування є дуже корисним для людей. Потужним імпульсом для розвитку клубів при бібліотеках стало прийняття ще у липні 1986 року «Положення про аматорські об'єднання, клуби за інтересами».
В цьому документі було визначено основні напрямки змістовної діяльності клубів. На основі цих ознак були виділені:
• об'єднання громадсько-політичної спрямованості (клуби політичної інформації, політклуби, клуби виборців, клуби міжнародників, клуби філософів, ін.);
• об'єднання інтернаціоналістичної, патріотичної та військово-патріотичної спрямованості;
• об'єднання виробничої та науково-технічної спрямованості (клуби ділових зустрічей, клуби економістів, новаторів, раціоналізаторів і винахідників, клуби технічної творчості - радіоаматорів, технічного моделювання, картингу та ін.);
• об'єднання природничо-наукової спрямованості (любителів астрономії, садівників, квітникарів, акваріумістів, собаківників, любителів кішок та ін.);
• об'єднання морально-етичної спрямованості (дискусійні клуби);
• об'єднання естетичної спрямованості (любителів музики, театру, кіно, літератури, пісні, образотворчого мистецтва, танцю, фотомистецтва, декоративно-прикладного мистецтва і т. п.);
• фізкультурно-оздоровчої спрямованості.
  
Організаційна структура клубу за інтересами

Клуб - це добровільне об'єднання людей на основі єдності інтересів до певних проблем: громадських, технічних, літературних, музичних і т.д. Клуб - це місце спілкування, обміну думками, що сприяє вдосконаленню і розвитку різнобічних знань у різних сферах діяльності, становленню особистості. В основі різних клубів лежить певна зацікавленість людей, їх захоплення, покликання, закладений у них творчий потенціал. Особлива роль клубів полягає в організації інтелектуального спілкування, створення атмосфери колективізму, виробленні навичок громадської діяльності, в наданні можливості емоційної, психологічної розрядки. Читачі об’єднуються в клуби за різними інтересами та захопленнями, але інтерес до книги є спільним і важливим для них елементом. Одна з причин успішності та популярності клубу - правильний вибір його тематичної спрямованості. Для цього потрібно спочатку визначитися, для якої категорії читачів ви хочете створити клуб, потім за допомогою спостережень, індивідуальних бесід з'ясувати інтереси цієї групи читачів, і відповідно до виявлених інтересів - визначити профіль клубу. Тільки після цього можна приступити до організаційних заходів.
Організаційна структура клубу за інтересами складається з кількох компонентів: керівник, рада (актив) клубу, члени клубу, об'єкт впливу (учасники клубних заходів).
Керівник - він же організатор, а нерідко й фахівець. Його завдання - не тільки поповнювати власні знання, а й сприяти пізнавальній активності членів клубу.
Рада (актив) - основний орган самоврядування клубу. Він приймає рішення та організовує їх виконання. Кожен член ради веде певну ділянку діяльності клубу, або виконує конкретні завдання з організації та проведення заходів.
Члени клубу - його основне, найбільш активне ядро (15-20 чоловік). Саме вони беруть участь у розробці та здійсненні заходів, встановлюють контакти з різними організаціями.

Етапи створення клубів за інтересами

Перший етап - прийняття рішення про створення клубу. Ініціатива може виходити як від читачів, так і від бібліотекарів. Читацька ініціатива, звичайно, досить позитивна і бажана, однак, як показує практика, найчастіше ініціатором створення клубів за інтересами є працівники бібліотек. При цьому простежується цікаве явище. Бібліотекарі організовують клуб, виходячи зі своїх інтересів. Якщо бібліотекар любить вірші, він створює клуб любителів поезії, якщо захоплюється музикою - клуб шанувальників музики, добра господиня організовує клуб «Господарочка» і т. д. Це одна з позитивних сторін професії бібліотекаря, оскільки крім професійних інтересів на робочому місці можна реалізувати свої захоплення, хобі. Недарма кажуть, що для отримання доброго результату до справи треба докласти душу. У тому, що бібліотекар з душею віддається своїй справі, - важлива запорука успішної роботи. Його небайдужість, особиста зацікавленість, безсумнівно, передадуться читачам, він буде заражати їх своїм ентузіазмом. Творчий бібліотекар зуміє організувати діяльність клубу так, щоб він став цікавим, бажаним місцем проведення вільного часу для читачів.
Другий етап - організація творчих контактів, встановлення зв'язків з установами, що можуть бути корисні в діяльності клубу.
Третій етап - виявлення та залучення читачів до діяльності клубу. Необхідно зібрати якомога більше побажань читачів, вивчити їх інтереси, щоб найбільшою мірою відповідати їх очікуванням.
Четвертий етап - розробка символіки та атрибутики. З сучасних позицій її можна і потрібно розглядати як частину реклами. Можна розробити емблему клубу, його девіз, значок, навіть гімн. Найчастіше тут присутні елементи гумору, при оформленні використовуються знайомі символи. Багато бібліотек оголошують конкурси з призами за найкращий проект. Психологи вважають, що наявність символіки, атрибутики дозволяє відчувати себе членом якоїсь спільноти, сприяє згуртуванню групи.
П’ятий етап - вибір органів самоврядування - голови, членів ради, активу.
Шостий етап - планування роботи клубу. Планування є реалізацією маркетингового підходу, що полягає у просуванні послуг на ринок, тобто до читачів, користувачам. Як відомо, плани бувають довгострокові (річні, перспективні) і оперативні (місячні, квартальні).
Сьомий етап - розробка основних форм засідань клубу. Вся видима частина діяльності клубу - його засідання. Як показала практика, найбільш плідна діяльність тих клубів, засідання яких різноманітні. Вони можуть проходити у формі різних масових заходів, традиційних та інноваційних. Це літературні, літературно-музичні вечори, що в сучасних умовах часто проводяться за зразком салонів, віталень. Дискусія, диспут також можуть зацікавити читачів. Можна організувати вечір запитань і відповідей, конкурси, змагання і т. д. Досить поширеною формою стають зустрічі з цікавими людьми. Запрошені на засідання клубу стають бажаними гостями, що забезпечує плідне спілкування.
Восьмий етап - популяризація літератури, стимулювання читацької та пізнавальної діяльності. Це обов'язкова умова функціонування бібліотечних клубів за інтересами - те, що визначає його специфіку.

Клуб за інтересами повинен мати свою документацію:

- Статут (положення). Основоположний документ клубу. Статут, як правило, починається з епіграфа, що може бути гаслом і девізом. Затверджується керівником організації, установи, на базі яких він створений.
У цьому документі прописані всі основні сторони організації та діяльності клубу: найменування, ким організований, де і для кого; цілі і завдання; права та обов'язки членів; створення клубу і органи самоврядування; структура клубу.
План роботи є важливим документом клубу, де вказуються назва заходів, термін виконання, відповідальні особи.
Паспорт клубу за інтересами є також не менш важливим документом. Він потрібен як і положення чи статут.

Бажаємо Вам успіху у створенні аматорського клубного об'єднання.
 Додатки

  
Паспорт клубу за інтересами ( приблизна схема)


Назва клубу: ______________________________________
Адреса: __________________________________________
Номер телефону базової установи ____________________
На базі , якого установи створений ___________________
Рік створення ____________________________________
Де проводяться засідання ___________________________
Характер об’єднання _______________________________
Цілі об’єднання ___________________________________
Традиції _________________________________________
Регулярність занять, дні зустрічей, (не менше одного разу місяць): 
___________________________________________
Кількість учасників : _______________________________


  Примірне положення про молодіжний клуб "Романтик"

Девіз клубу:
"Завтра знай більше, ніж сьогодні!"

I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.

1.1. Молодіжний клуб "Романтик" створюється в бібліотеці _____________, за участю в його роботі комітету у справах молоді адміністрації.

1.2 Для реалізації своїх цілей клуб вирішує наступні завдання: виражає і захищає інтереси членів клубу; підтримує ініціативи, спрямовані на інтелектуальний, духовний і творчий розвиток членів клубу; залучає в свої ряди нових членів клубу; виховує культуру читання; організовує і проводить молодіжні заходи в бібліотеці; здійснює спільну діяльність з комітетом у справах молоді адміністрації, з школами та іншими учбовими закладами району.

1.3. Долучає до діяльності клубу "Романтик" усіх осіб, зацікавлених в його роботі.

II. ЧЛЕНИ МОЛОДІЖНОГО КЛУБУ "РОМАНТИК", ЇХ ПРАВА І ОБОВ'ЯЗКИ.

2.1. Членом молодіжного клубу "Романтик" може бути будь-яка молода людина віком від 14 до 21 року, що визнає Положення про  клуб і є читачем бібліотеки.

2.2. Членство в клубі є добровільним.

2.3. Члени клубу мають право вийти з складу клубу, заздалегідь повідомивши про це раду клубу.

2.4. Члени клубу мають право:
 висувати, обирати і бути вибраними в раду клубу; брати участь в роботі клубу з правом вирішального голосу при розгляді основних напрямів діяльності клубу.

III. УПРАВЛІННЯ КЛУБОМ.

3.1. Клуб діє на основі рівності його членів, поваги особистої гідності і думки кожного члена клубу;

3.2. Керівним органом Клубу є рада молодіжного клубу "Романтик". Рада координує і спрямовує роботу клубу.


Орієнтовна схема плану роботи Клубу

Термін проведення
Форма та назва
заходу
Відповідальний
Січень

Примірна форма ведення списку членів Клубу
(з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних» від 01.06.2010 № 2297-VI зі змінами та доповненнями по 30.05.2014)

П І Б
Рік
народження
Місце
навчання
Місце
роботи
Будинок,
Адреса,
телефон
Відповідальний
за ___________


Орієнтовна схема ведення щоденника

Дата проведення
зустрічей (заходи)
Форма і назва заходу
Короткий опис заходу
Кількість присутніх
Короткий аналіз (позитивні сторони та недоліки)


Бібліотека – центр спілкування та розвитку творчих нахилів читачів – дітей. Організація змістовного дозвілля.

      
 Головне завдання сучасних бібліотек – залучити більше користувачів до читання та відвідування бібліотек. Бібліотеки району досить творчо підходять до втілення цієї задачі в життя: створюють в бібліотеках клуби за інтересами, гуртки для дітей, проводять конкурси, різноманітні семінари.
       18 травня 2016 року в Татарбунарській центральній бібліотеці пройшов семінар для бібліотечних працівників району на тему «Бібліотека – центр спілкування та розвитку творчих нахилів  читачів – дітей. Організація змістовного дозвілля».
       Провідним методистом Мукієнко О.В.була представлена інформація та методичний матеріал по організації творчих об’єднань користувачів при бібліотеці; про структуру клубу та етапи його створення, представлений матеріал з основної документації клубу та правилам її ведення.
       Бібліотекар читального залу районної бібліотеки Ганська О. Б. розповіла про роботу гуртка «Романтик», який функціонує на базі районної бібліотеки, про останні  засідання клубу  та  основні нахили та інтереси членів клубу.
       Районна дитяча бібліотека презентувала роботу гуртка «Попелюшка» та плани роботи гуртка на майбутнє. Заступник директора по роботі з дітьми Фадіна Л. Б. проаналізувала роботу бібліотек району по виявленню, вивченню та розвитку читацьких інтересів дітей та поділилася своїми враженнями про поїздку до міста Львова разом з дітьми - переможцями обласного конкурсу «Кращий читач 2016 року».
       Колеги ділилися своїми ідеями, надбаннями, методами та формами роботи, планами та засобами їх втілення. Завідувачки Приморської, Баштанівської та Нерушайської сільських бібліотек - філій презентували роботу своїх гуртків з дітьми.
       Нерушайська показала роботу гуртка «Друзі бібліотеки» різностороннього характеру з творчим нахилом.
        В селі Баштанівка при бібліотеці ось уже багато років існує народознавча кімната-музей, яка поповнюється за рахунок творчих надбань та історичних пошуків членів клубу при бібліотеці «Дивосвіт».
       При Приморській сільській бібліотеці працює ляльковий театр «Петрушка», в якому активно приймають участь школярі середнього віку. На засіданнях клубу вони виготовляють іграшки для вистав, а також проводять репетиції. Члени гуртка часто показують свої вистави в дитячому садку, в бібліотеці, школі, а в минулому році навіть їздили з виставою до літнього табору «Буревестник».

       Підводячи підсумок семінару хотілося б зазначити, що гуртки та клуби за інтересами в бібліотеках відіграють важливу роль, бо спрямовані вони перш за все на творчу самореалізацію дітей та змістовне проведення ними вільного часу відповідно до своїх здібностей та інтересів.

Комментариев нет:

Отправить комментарий